28 maja 2024

 

(artykuł reklamowy)

samoblokujące pierścienie ustalające Smalley

Samoblokujące pierścienie ustalające tab and slot – co to takiego?

Samoblokujące pierścienie ustalające tab and slot zostały opracowane w 1958 roku w dziale Spirolox firmy Smalley. Od tamtej pory ich innowacyjna konstrukcja sprawdziła się w tysiącach zastosowań  wysokoobrotowych.

Przyjrzyjmy się bliżej pierścieniom samoblokującym. Są to pierścienie ustalające wyposażone w specjalne elementy zwiększające wytrzymałość na działanie siły odśrodkowej. Dzięki temu znajdują zastosowanie tam, gdzie mamy do
czynienia z wysokimi obrotami, na przykład w silnikach elektrycznych. Pierścienie ustalające tab and slot to jeden z rodzajów pierścieni samoblokujących, cechujący się klapkami blokującymi, które mogą być umieszczone na wewnętrznej lub zewnętrznej krawędzi (w przypadku pierścieni ustalających od zewnątrz), jak też w linii środkowej pierścienia. Rozmieszczenie klapek mechanizmu blokującego jest uzależnione od charakteru zastosowania.

Jak działa mechanizm samoblokujący?

Mechanizm samoblokujący pierścieni ustalających składa się z klapki w jednym zwoju pierścienia, zachodzącej na występ w drugim zwoju. Zapobiega to rozszerzaniu się pierścienia pod wpływem działania siły odśrodkowej przy wysokich obrotach. Podczas instalacji pierścienia w rowku lub na wale, elementy blokujące zachodzą na siebie powodując samoczynną blokadę pierścienia.

 

Cały artykuł dostępny jest w wydaniu 3/4 (186/187) Marzec/Kwiecień 2023

pobierz pdf