16 kwietnia 2024

 

automatyzacja procesów kontroli jakości z wykorzystaniem skanerów 3d

Kontrola jakości opiera się na możliwości zweryfikowania wymiarów lub cech produktu, które będą warunkowały użyteczność wyprodukowanego detalu. Jest to kluczowe, aby zapewnić funkcjonalność w kontekście finalnego rozwiązania. W artykule opisujemy usprawnienia procesu kontroli jakości poprzez automatyzację całego procesu, redukcję czasu, kosztów oraz zwiększenie efektywności dzięki eliminacji potencjalnych błędów.

Damian Dziura

W przemyśle duża część systemów cechuje się wysoką precyzją pobierania danych wykorzystywanych do późniejszej analizy. Na ich podstawie możliwe jest wykonywanie analizy w formie pomiarów. Systemy te mają wysoką wartość dzięki powtarzalności, co zapewnia większą pewność otrzymywanych danych.

Dokładność a precyzja pomiarów

Wyższa powtarzalność pozwala na korektę wartości wykonywanego pomiaru, jeżeli możliwości pobierania danych do pomiaru są utrudnione. W takim przypadku możemy dokładniej sprecyzować tolerancję, w sytuacji gdy mieliśmy do czynienia ze zmianą metody pomiarowej i obecne dane, jakie uzyskujemy, nie odpowiadają w pełni poprzedniej metodzie pomiarowej.

 

Cały artykuł dostępny jest w wydaniu płatnym 7/8 (190/191) Lipiec/Sierpień 2023

Jak zakupić