Kontrola jakości opiera się na możliwości zweryfikowania wymiarów lub cech produktu, które będą warunkowały użyteczność wyprodukowanego detalu. Jest to kluczowe, aby zapewnić funkcjonalność w kontekście finalnego rozwiązania. W artykule opisujemy usprawnienia procesu kontroli jakości poprzez automatyzację całego procesu, redukcję czasu, kosztów oraz zwiększenie efektywności dzięki eliminacji potencjalnych błędów.
Damian Dziura
W przemyśle duża część systemów cechuje się wysoką precyzją pobierania danych wykorzystywanych do późniejszej analizy. Na ich podstawie możliwe jest wykonywanie analizy w formie pomiarów. Systemy te mają wysoką wartość dzięki powtarzalności, co zapewnia większą pewność otrzymywanych danych.
Wyższa powtarzalność pozwala na korektę wartości wykonywanego pomiaru, jeżeli możliwości pobierania danych do pomiaru są utrudnione. W takim przypadku możemy dokładniej sprecyzować tolerancję, w sytuacji gdy mieliśmy do czynienia ze zmianą metody pomiarowej i obecne dane, jakie uzyskujemy, nie odpowiadają w pełni poprzedniej metodzie pomiarowej.
Cały artykuł dostępny jest w wydaniu płatnym 7/8 (190/191) Lipiec/Sierpień 2023