28 maja 2024

 

Giotto Bizzarrini 1965

Genialny konstruktor, któremu nieobca była stylistyka samochodowa i o którym pisaliśmy na naszych łamach, zmarł 13 maja 2023 roku. Giotto Bizzarrini stał się legendą – nie tylko wśród konstruktorów samochodów sportowych. Właśnie zaprezentowano zupełnie nowy hipercar pod jego marką.

Ryszard Romanowski

Bizzarrini, począwszy od swojej pracy dyplomowej z 1953 roku, która polegała na całkowitej przebudowie Fiata 500, zaprojektował wiele samochodów, które na stałe trafiły do historii motoryzacji. Wystarczy wymienić chociażby Ferrari 250, ATS, Serenissimę i produkowany pod własną marką 5300 GT. Jego dziełem jest słynny 12-cylindrowy silnik Lamborghini.

Co ciekawe, od razu po studiach trafił do Alfy Romeo jako kierowca testowy. – Byłem kierowcą testowym, który przez przypadek był także inżynierem znającym zasady matematyki. Zawsze musiałem wiedzieć, dlaczego coś się nie udaje, a następnie znaleźć rozwiązanie – wspominał. Zapewne dzięki temu, że dane mu było z pierwszej ręki poznać ekstremalne zachowania samochodu, stworzył wiele doskonałych podwozi aut wyczynowych. Mimo że często podkreślał, iż nie jest projektantem samochodów, a tylko pracownikiem – w 1964 r. założył firmę pod własnym nazwiskiem. Zaprzyjaźnił się też z pracującym wówczas u Bertone Giorgietto Giugiaro.

W Prototipi Bizzarrini zaczęły powstawać konstrukcje z powodzeniem rywalizujące z takimi potentatami jak Ferrari. Wśród kilku modeli największym zainteresowaniem cieszył się Bizzarrini 5300 GT Corsa. Ten bardzo szybki pojazd doskonale trzymał się drogi i zachwycał aerodynamicznym, eleganckim nadwoziem zaprojektowanym przez Giorgetto Giugiaro. Umieszczony centralnie z przodu silnik V8 rozwijał moc około 400 KM, przy rozkładzie mas między osią przednią a tylną wynoszączym 50:50%.

 

Cały artykuł dostępny jest w wydaniu 9/10 (192/193) Wrzesień/Październik 2023

pobierz pdf