16 kwietnia 2024

 

Tegoroczna, szósta już edycja konkursu manus, organizowanego przez firmę igus, na zastosowanie łożysk ślizgowych z tworzyw sztucznych, osiągnęła rekordową liczbę – blisko czterysta czterdzieści zgłoszeń z całego świata, w tym pięćdziesiąt dwa z Polski.

tepro-igus-news
Układarka UT-806B firmy Zakład Techniki Próżniowej TEPRO S.A z Koszalina nagrodzona wyróżnieniem złoty manus


Nadesłane do konkursu prace pokazały imponującą kreatywność konstruktorów i dużą różnorodność możliwości zastosowania łożysk ślizgowych z tworzyw sztucznych – od konstrukcji mebli, poprzez urządzenia sportowe, rehabilitacyjne i medyczne, po klasyczną budowę maszyn i pojazdów.
Wśród polskich prac zgłoszonych do konkursu organizatorzy wyróżnili trzy.
Nagrodę główną w postaci złotego manusa oraz kwotę w wysokości 2000 złotych otrzymał Zakład Techniki Próżniowej TEPRO S.A. za układarkę UT-806B do automatycznego składowania i odbioru termo formowanych opakowań z wysokowydajnych maszyn termo formujących. W urządzeniu zastosowano system prowadnic liniowych drylin ZLW.
Srebrny manus został przyznany firmie Sorter za wykorzystanie polimerowych łożysk ślizgowych GSM-110115-100 w wywrotnicach, które są montowane na wózku widłowym i służą do wywracania o 180 stopni skrzynio-palety w celu jej opróżnienia. Założeniem takiej wywrotnicy jest obrót skrzynio-palety z towarem o masie około 600 kg.
Brązowy manus otrzymała firma Dataland ze Skoczowa za niezwykle interesujące wykorzystanie polimerowych głowic widłowych i łożysk kołnierzowych igubal oraz liniowych drylin w symulatorze przeciążeń występujących w samochodach wyścigowych oraz rajdowych. W tym urządzeniu, każdy może poczuć się jak kierowca wyścigowy lub rajdowy nie tylko przez to, że jest wizualnie przetransportowany do wirtualnego świata wyścigów samochodowych, ale przede wszystkim przez możliwość odczuwania sił odśrodkowych i ruchów kierownicy we własnym ciele.

źródło: igus