28 maja 2024


Uniwersytet w Southampton od lat prowadzi prace nad bezzałogowymi pojazdami podwodnymi. Największym jak dotąd problemem była ich niewielka prędkość. Nie udało się zrobić czegoś, co chociaż trochę zbliżyłoby się do prędkości torpedy. Skorzystano z obserwacji przyrody i inspiracją stała się ośmiornica.

dron osmiornica

Niedawno zaprezentowano model nowego urządzenia, który zrobił na naukowcach tak duże wrażenie, że do badań włączył się Instytut Technologiczny w Singapurze – MITA.
Urządzenie składa się z 30-centymetrowego szkieletu wydrukowanego w 3D z poliwęglanu. Szkielet obciągnięto elastyczną powłoką. Na razie nie użyto wewnątrz żadnych części ruchomych. Wszystko działa na zasadzie balonika, z którego wypuszcza się powietrze. Elastyczne wnętrze wypełnia woda, która następnie szybko je opuszcza. W efekcie, w czasie niższym od jednej sekundy pojazd pokonuje drogę 2,6 raza większą niż jego długość, osiągając prędkość około 10 km/h.  Dotąd żaden, nawet wykorzystujący ogromne ilości energii podwodny statek bezzałogowy nie był w stanie osiągnąć przyśpieszenia rzędu 0,1 g.  Napęd podpatrzony u ośmiornic robi to bez trudu.  

www.southampton.ac.uk