23 czerwca 2024


Fabien Expert i Franck Ruffier z uniwersytetu w Marsylii testują wynalezione przez siebie urządzenie o nazwie Bee Rotor. Naśladując owady wyeliminowali oni z wielowirnikowca system nawigacji oparty na akcelerometrach i żyroskopach zastępując je panoramicznymi czujnikami optycznymi.

dron wzrok

Testy odbywają się w tunelu, którego podłogę i sufit pokryto zdjęciami naturalnych powierzchni. Czujnik umieszczono na końcu ramienia obracającego się wokół osi umieszczonej w środku tunelu.
Robot nie mierzy własnej prędkości ani odległości od powierzchni, a posługuje się sztucznym okiem. Składa się ono z czterech czujników, z których dwa skierowane są do przodu, a dwa do tyłu. Każdy z nich posiada obiektyw kierujący obraz na sześć fotodiod, które określają prędkość obserwowanego elementu, utrzymując jednocześnie odległość od powierzchni. Ukoronowaniem prac ma być swobodnie latający dron, ale wymagać to będzie opracowania dwóch kolejnych czujników pozwalających omijać przeszkody. Pracami francuskich naukowców interesują się firmy lotnicze i agencje kosmiczne, mimo że używane dotąd systemy oparte na żyroskopach i pomiarach prędkości znakomicie działają.

www.ism.univmed.fr

Być może więcej o wynalazku opowie Franck Ruffier na organizwoanej przez AGH międzynarodowej konferencji EBCCSP  (Kraków, 17-19 czerwca), na specjalnej sesji poświęconej biorobotyce.