12 września 2024
PCB banner PL

Aby uzyskać oczekiwaną przez klienta wysoką wydajność formy wtryskowej nie wystarczy poprawnie zaprojektować wypraskę oraz narzędzie do jej produkcji. Równie ważny jest właściwy dobór odpowiedniego systemu gorącokanałowego, który ma zasadniczy wpływ na długość czasu wtrysku i jakość otrzymywanych detali.

Rynek gorących kanałów stale się rozwija, a ich producenci nieustannie oferują nowe rozwiązania konstrukcyjne. Kanały z wlewem bocznym są stosowane już od dawna, lecz dopiero ostatnio pojawiła się możliwość całkowitego wyeliminowania zimnego kanału wlewowego, który nadal często się spotyka.



Wlew boczny stosuje się w przypadku wtrysku części cienkościennych np. pipet lub korpusów strzykawek, jak również do produkcji mniejszych części dla medycyny, np. zestawów używanych do dożylnego podawania płynów. W tych zastosowaniach łatwo jest wykazać wyższość bezpośredniego wlewu bocznego z wykorzystaniem systemu gorących kanałów w porównaniu do wtrysku, w którym występuje odpad w postaci wlewka. Przede wszystkim oszczędza się tworzywo – materiał, którego po zmieleniu nie można ponownie wykorzystać do produkcji części medycznych. Zyskuje się również na skróceniu czasu cyklu, nawet o 50%, a ponadto udaje się poprawić jakość wyprasek.
Zastosowanie gorących kanałów ma zasadniczy wpływ na jakość wyrobu końcowego przeznaczonego dla medycyny. Wykorzystanie wlewu bezpośredniego pozwala na zmniejszenie przewężki lub pozostałości po niej, co pozwala na zminimalizowanie ryzyka skaleczenia skóry lub rozdarcia lateksowych rękawic o ostre krawędzie. Bardzo ważne jest dokładne określenie położenia punktu doprowadzenia tworzywa do wyprasek za pomocą wlewu bocznego. Ponadto, na wygląd śladu po wtrysku mają wpływ parametry przetwórstwa tworzywa oraz poprawne ustawienie dyszy względem czoła przewężki.
Ponieważ w bezpośrednich wlewach bocznych dysze są mocowane na powierzchniach walcowych korpusu gorącego kanału, można na obwodzie zmieścić ich większą ilość. Minimalny wymagany odstęp między dyszami wynosi 55 mm. Jest to ogromna korzyść zarówno dla klienta, jak i dla narzędziowni, ponieważ pozwala to na lepsze wykorzystanie  miejsca w formie wtryskowej. Należy zwrócić uwagę na łatwość konserwacji kanałów z wlewami bocznymi – jest do nich bardzo łatwy dostęp, a tym samym nie ma potrzeby zdejmowania formy z maszyny na czas przeglądu warsztatowego.            

źródło: www.moldmakingtechnology.com