24 czerwca 2024

helm_baeFirma BAE Systems to główny dostawca wyposażenia ochronnego dla amerykańskiej armii, począwszy od kamizelek kuloodpornych, a skończywszy na coraz bardziej skomplikowanych hełmach. Od końca 2007 roku i przez cały 2008 firma dostarczyła wojsku ponad 7600 sztuk specjalnych, wyposażonych w zestawy czujników, hełmów o nazwie HEADS (Headborne Energy Analysis and Diagnostic Systems). Wówczas była to pierwsza generacja czujników.
Ostatnio armia amerykańska zamówiła nową serię hełmów HEADS wyposażonych w dodatkowe czujniki, pozwalające na badanie wpływu, jaki wywiera na głowę żołnierza podmuch spowodowany eksplozją. Umieszczony wewnątrz hełmu, tuż pod jego sklepieniem, zestaw czujników rejestruje gwałtowność ruchów głowy, ciśnienie wywołane falą uderzeniową, temperaturę otoczenia, przedział czasowy, w trakcie którego głowa była narażona na zjawiska związane z eksplozją. Zebrane informacje pozwolą lekarzom na prawidłową ocenę stanu, w jakim znajduje się ranny żołnierz. Dzięki temu będą mogli udzielić mu właściwej pomocy medycznej.
Korzyści odniesie także sama firma BAE Systems, ponieważ dane gromadzone za pomocą czujników pozwolą w przyszłości na projektowanie doskonalszych
i bezpieczniejszych hełmów. Druga generacja HEADS została wyposażona w technologię bezprzewodową umożliwiającą przesyłanie informacji do wszystkich osób oraz ośrodków zainteresowanych ich analizą.

źródło: www.baesystems.com