19 kwietnia 2024

Ceramiczne kule w zaworach znane są od szeregu lat. W wielu przypadkach okazały się dużo lepszym rozwiązaniem niż zamienniki ze stali kwasoodpornej. Jednak zastosowanie kuli ceramicznej nie wyeliminowało ryzyka uszkodzenia miękkiej uszczelki teflonowej. Odporność chemiczna kuli traci na znaczeniu, kiedy zawór jest nieszczelny.

do-newsa-Ceramit



Polska firma CERAMIT rozpoczęła w ostatnim czasie produkcję zaworów ceramicznych bez użycia uszczelek teflonowych na kuli. Zostały one zastąpione dopasowanymi do kul gniazdami ceramicznymi. Idealna wręcz geometria i powierzchnia tych dwóch elementów zapewnia szczelność zaworu, jak i jego znacznie dłuższe funkcjonowanie w najtrudniejszych warunkach. Rozwiązanie to zaprojektowane zostało na potrzeby przemysłu papierniczego i testowane było na mleczku wapiennym z dużą zawartością cząstek stałych. Żywotność okazała się kilkunastokrotnie większa w stosunku do zaworów kwasoodpornych.
Zawory dostępne są w kilkunastu wersjach. Rozróżniamy je z uwagi na rodzaj:
– ceramiki (tlenk glinu, dwutlenek cyrkonu, azotek krzemu, węglik krzemu)
– korpusu (stalowy, kwasoodporny)
– zabudowy (kołnierzowa, międzykołnierzowa, specjalna)
– sterowania (ręczne, elektryczne, pneumatyczne)
Z uwagi na szczególne zastosowanie tych zaworów, najczęściej konstrukcja i materiały są dobierane indywidualnie do aplikacji. Pozwala to na implementację bez konieczności zmian w instalacji lub ograniczeniu ich do minimum oraz na uzyskaniu rozwiązania optymalnego pod kątem kosztów jak i trwałości. Istnieje także możliwość zaprojektowania zupełnie nowego zaworu dopasowanego do potrzeb użytkowników.

Więcej informacji na: www.ceramit.pl