Grafen w powłokach antykorozyjnych nakładanych na metale
Stosowane już wcześniej na powierzchni metali polimerowe powłoki można bardzo łatwo zarysować, przez co tracą one zdolność prawidłowej ochrony materiału, na który zostały naniesione. Naukowcy z australijskiego Monash University, wspólnie z partnerami z Rice University w Houston w Teksasie, prowadzą badania laboratoryjne nowych, trwalszych powłok. Dla przeprowadzenia testów nałożyli cienką warstwę grafenu na części wykonane z miedzi. Dzięki wykorzystaniu tej alotropowej formy węgla udało się zwiększyć 100-krotnie odporność metalu na korozję. Nakładanie grafenu przeprowadzono w temperaturze 800-900 ºC za pomocą tzw. chemicznego osadzania z fazy gazowej CVD (Chemical Vapour Deposition). To metoda, w której na skutek reakcji chemicznych między gazowymi reagentami wyjściowymi na powierzchni podłoża tworzą się specjalne powłoki użytkowe. Jakość powłoki na bazie grafenu sprawdzano poddając miedź oddziaływaniu wodnego roztworu soli.
Naukowcy są teraz w trakcie przeprowadzania testów z innymi metalami, które można by pokrywać grafenem. Równolegle sprawdzają możliwości obniżenia zakresu temperatur, w których udaje się nałożyć dobrą jakościowo powłokę. Użycie grafenu w powłokach antykorozyjnych na skalę przemysłową otworzy przed tą formą węgla szereg nowych zastosowań. Wykorzystując tę metodę można będzie pokrywać zarówno kadłuby statków jak i rozmaite metalowe komponenty elektroniczne, szczególnie narażone na korozję. Wydłużenie czasu użytkowania części metalowych zabezpieczonych grafenem pociągnęłoby wówczas za sobą duże oszczędności dla różnych gałęzi przemysłu.
Specjalistyczny portal inżynierski dla osób zaangażowanych w tworzenie produktów – maszyn, urządzeń, mechanizmów, podzespołów, części, elementów itd. – od koncepcji do ostatecznego wykonania.