Obiecująca przyszłość przed nowym rodzajem gumy silikonowej
Naukowiec z University of Virginia, Lou Bloomfield od dość dawna odczuwał dyskomfort związany z siadaniem przy chwiejących się stołach. Amerykański fizyk postanowił wynaleźć materiał, który pozwoli na wyeliminowanie tego problemu. Główną cechą nowej gumy o nazwie Vistik jest lepkosprężystość. Materiał zachowuje się trochę jak ciało elastyczne, a trochę jak ciecz. Gdy podłożymy go pod krótszą nogę stołu, całkowicie wypełnia powstałą lukę, dopasowując się kształtem zarówno do dolnej płaszczyzny nogi, jak i do powierzchni, na której stoi stół.
Interesującą cechą gumy Vistik jest to, że nie przykleja się ona do przedmiotów wykonanych z innych materiałów, nie przylepiają się do niej brud i kurz, a ponadto można ją łatwo obmyć wodą. Vistik jest tak sprężysty i miękki, że można go zamknąć w płaskim opakowaniu, które szczelnie wypełni, a po jego wyjęciu, materiał odzyska pierwotny kształt. Przykładem mogą być piłki wykonane z tego rodzaju gumy. Materiał ten toleruje szeroki zakres temperatur i jest chemicznie obojętny.
Sam wynalazca przyznaje, że starał się opracować tanie i proste rozwiązanie codziennego problemu w wielu naszych domach i biurach, ale nie spodziewał się, że uzyska całkowicie nowy, niesamowity materiał. Okazuje się, że Vistik może znaleźć cały szereg nowych zastosowań. Guma nadaje się do użycia w zbyt luźnym obuwiu jako wkładka idealnie dopasowująca się do kształtu stopy. Bloomfield wyobraża sobie, że dwa cienkie paski Vistiku mogą zastąpić dotychczasowe zamki błyskawiczne służące do szczelnego zamykania toreb foliowych do przechowywania żywności. Fizyk nazywa to rozwiązanie „molekularnym odpowiednikiem rzepu”, gdyż stykając dwa paski gumy, łatwo zamyka się taką torbę, a chcąc ją ponownie otworzyć, wystarczy lekko oddzielić od siebie paski.
Specjalistyczny portal inżynierski dla osób zaangażowanych w tworzenie produktów – maszyn, urządzeń, mechanizmów, podzespołów, części, elementów itd. – od koncepcji do ostatecznego wykonania.