24 kwietnia 2024

Większość zwierząt morskich w obliczu rekina ratuje się ucieczką. Ale nie zawsze takie zachowanie jest regułą, ponieważ istnieje pewien gatunek ryby, który właśnie poszukuje w morskich głębinach rekinów, po to, aby się do nich przyczepić za pomocą owalnej przyssawki, umiejscowionej na połączeniu głowy z grzbietem. Remora przyczepia się do rekinów z trzech powodów: ma zapewniony darmowy transport, uzyskuje łatwy dostęp do dodatkowego pożywienia, ponieważ rekiny są bardzo niechlujnymi żarłokami i zawsze zostawiają mnóstwo smakowitych kąsków dla innych ryb. Trzecim powodem jest ochrona, gdyż rekin nie zaatakuje remory, która już zdążyła przyssać się do innego rekina.



Już w poprzednich latach rozmaite zwierzęta, m.in. gekony, żaby, owady stawały się inspiracją dla laboratoriów naukowych pracujących nad nowymi rodzajami klejów i technikami zamocowań. Większość z tych innowacji miała swoje ograniczenia, np. można było uzyskiwać połączenia wyłącznie z powierzchniami gładkimi, a przy próbach rozdzielenia klejonych elementów dochodziło do ich uszkodzeń. Wcześniej naukowcy prowadząc swoje eksperymenty nie brali pod uwagę remory, której technika przytwierdzania się jest zupełnie inna.

Naukowcy z Georgia Tech Research Institute (GTRI) badają strukturę i właściwości tkanek, z których zbudowana jest przyssawka remory. Przyssawka jest otoczona grubą, mięsistą tkanką, która tworzy uszczelnienie między rybą a jej gospodarzem. Wewnątrz znajduje się struktura zbudowana z wielu prostopadłych blaszek uzbrojonych w maleńkie kolce, dodatkowo wzmacniające połączenie. Badania wykazały, że remory wykorzystują tzw. pasywny mechanizm adhezji, co oznacza, że ryby te nie potrzebują dodatkowej energii do podtrzymywania kontaktu z gospodarzem. Jest ona potrzebna wyłącznie do połączenia i rozłączenia z rekinem lub innym stworzeniem, np. żółwiem morskim czy wielorybem. Remora zainspirowała naukowców z GTRI do próby opracowania sposobu mocowania, który w przyszłości można będzie zastosować w czujnikach przyczepianych do obiektów znajdujących się pod wodą.

źródło: www.gatech.edu