19 maja 2024


(artykuł reklamowy)

Dzięki trakerowi FARO ION firma Tacchi Giacomo e Figli S.p.A., włoski producent obrabiarek, może wykonywać pomiary 3D dużych maszyn i obrabianych części, znacznie przy tym oszczędzając na czasie.

Tacchi Giacomo e Figli S.p.A. to firma o długiej historii i jeden z najbardziej prestiżowych włoskich producentów obrabiarek, działający w prowincji Mediolanu, w głównym ośrodku przemysłowym Lombardii (Włochy).  „Nasz zakład produkuje duże maszyny, przeznaczone przede wszystkim do obróbki komponentów, takich jak wały korbowe, turbiny, rury i części o masie do 250 ton, średnicy do 5 metrów i długości do 20 metrów” — mówi Angelo Malosetti, dyrektor techniczny firmy.


F1_Tacchi
Traker FARO w akcji w zakładzie Tacchi Giacomo e Figli S.p.A.

W rzeczywistości Tacchi działa z powodzeniem w różnych sektorach mechaniki precyzyjnej ciężkiej: petrochemia, lotnictwo, metalurgia, sektor energetyczny itp. „Obecnie mamy dobry okres – kontynuuje Malosetti – mimo że środowisko, w którym działamy, jest skomplikowane i nadzwyczaj konkurencyjne. Na rynku nie ma już zapotrzebowania na produkty konwencjonalne czy standardowe, lecz na maszyny specjalne, dostosowane w każdym calu do wymogów klienta. Ponieważ są to duże maszyny, niezbędne są odpowiednie urządzenia do obróbki i pomiarów”. Patrząc z tej perspektywy, warto zwrócić uwagę na to, jak firma Tacchi znalazła idealnego partnera, jakim jest firma FARO.

F3_Tacchi
Mierzenie płaskości platformy tokarskiej

„Nasza współpraca z FARO jest bardzo intensywna i opłacalna. Poza wysoką jakością produktu i wsparciem technicznym bardzo cenimy możliwość otrzymywania aktualnych informacji o nowościach i postępie technologicznym. Najnowszym narzędziem wprowadzonym do użytkowania w Tacchi jest traker FARO ION, przyrząd, który można ustawiać bezpośrednio przed mierzoną częścią. Korzyści pod względem czasu i organizacji pracy są znaczne: w przeszłości urządzenia pomiarowe były w większości stacjonarne i znajdowały się w laboratorium metrologicznym. Nie było takiej możliwości, aby przenieść bardzo ciężkie i olbrzymie części w pobliże urządzenia. Lecz dzisiaj – kontynuuje dyrektor techniczny – jest zupełnie odwrotnie: dzięki trakerowi FARO ION możemy mierzyć wielkie części szybko i prosto, dokładnie tam, gdzie się znajdują”.

W szczegółowym ujęciu traker FARO ION to nadzwyczaj precyzyjne, przenośne współrzędnościowe urządzenie pomiarowe 3D, które ułatwia produkcję, optymalizuje procesy i dostarcza rozwiązania dzięki szybkim, prostym i dokładnym pomiarom.  „Już od pewnego czasu mamy do czynienia z wysoką jakością produktów FARO. Dzięki wdrożeniu trakera ION nasz zakres roboczy podczas kontroli zwiększył się do 55 metrów, a zasięg w poziomie wzrósł do ±270°. Te parametry umożliwiają całkowite zaspokojenie wszystkich naszych potrzeb. Na przykład wystarczy tylko jedno ustawienie, aby idealnie wyrównać stoły robocze” — mów Malosetti. Wcześniej pracownicy lombardzkiej firmy musieli pracować etapami i zmieniać ustawienie tradycyjnych urządzeń pomiarowych za każdym razem, co wcale nie było proste.
Podczas instalacji maszyn o dużej długości oszczędność czasu może teraz być liczona w dniach.

faro_3
Trakery firmy FARO
od lewej: Laser Tracker ION, Laser Tracker Vantage


„Traker laserowy – kontynuuje Angelo Malosetti – jest ustawiony na obrotowej podstawie i obsługiwany przez pięciu wykwalifikowanych robotników, dzięki czemu mierzymy nie tylko produkowane maszyny, lecz także części znajdujące się nadal w obróbce. W ten sposób możemy na przykład sprawdzić „prostość” głębokich otworów i płaskość powierzchni. Po nabraniu wprawy w obsłudze oprogramowania i procedurach użytkowania urządzenie jest łatwe w obsłudze i intuicyjne, dzięki olbrzymiej wszechstronności i możliwości użytkowania w ciasnych i zatłoczonych miejscach, oraz funkcji offsetu zmian temperatury, ciśnienia i wilgotności”.

„Jesteśmy bardzo zadowoleni z wyników, jakie osiągamy dzięki trakerowi FARO. Mierzenie części jest znacznie prostsze, szybsze i bardziej efektywne” — podsumowuje Malosetti.


Zakłady maszynowe Tacchi Giacomo & Figli S.p.A. w Castano Primo, Mediolan (Lombardia, Włochy) zostały założone przez Giacomo Tacchi w 1926 roku. Wraz z upływem lat firma przeszła wiele zmian pod względem typu produkowanych maszyn, wielkości i liczby pracowników. Obecnie w firmie jest zatrudnionych ponad 170 osób wyspecjalizowanych w produkcji dostosowanych do potrzeb klienta średnich i ciężkich tokarek CNC, centrów tokarskich i wierteł do głębokich otworów.

www.tacchi.it www.faro.com/pl-pl