24 maja 2024


(artykuł reklamowy)

Walcarki mogą sięgać kilku pięter i zawierać podzespoły ważące setki ton. Mimo to, dzięki narzędziom firmy FARO, konstruktorzy zakładu Siemens Metals Technologies osiągnęli precyzję liczoną w ułamkach milimetra.

walcarka_faro


Doświadczenie firmy Siemens Metals Technologies w branży walcowniczej sięga 1830 roku, kiedy to w Sheffield (Anglia) powstała spółka Davy Brothers. Do roku 1914 firma specjalizowała się w budowie stalowni i maszyn. W 1937 roku w wyniku fuzji z amerykańskim przedsiębiorstwem o podobnym profilu działalności powstała spółka Davy-United Engineering, której główną działalnością była produkcja walcarek i urządzeń pokrewnych. Obecnie firma Siemens Metals Technologies dysponuje kompleksową ofertą technologii, zakładów i usług, obejmujących pełny cykl produktu w branży metalurgicznej, skierowaną do klientów na całym świecie.
„Typowa, współczesna stalownia oferuje wydajność na poziomie 450 ton na godzinę. Przerywanie produkcji w celu przeprowadzenia kontroli czy ustawiania jest bardzo kosztowne, w związku z czym musimy pracować bardzo szybko” – wyjaśnia Craig Flower, konstruktor w dziale usług metalurgicznych firmy Siemens Metals Technologies w Sheffield.
„Kiedy zaczęliśmy analizować nasze możliwości w zakresie urządzeń do pomiarów trójwymiarowych, jeden z członków zespołu zasugerował przyjrzenie się produktom firmy FARO. Widzieliśmy urządzenia wystawione na targach Sheffield Arena Expo. Ponadto, firma FARO zorganizowała dla nas prezentację w zakładzie. Na początku, w 2008 roku, kupiliśmy ramię pomiarowe FaroArm Platinum, a  w lipcu 2011 roku dokupiliśmy traker FARO ION.


traker_faro_b
Traker ION
Oba urządzenia są używane do kontroli i ustawiania w całej Wielkiej Brytanii. Na przykład grube płyty stalowe po opuszczeniu walcarki muszą zostać przycięte przez nożyce do dwustronnego obcinania krawędzi o doskonale równoległych ostrzach. Zadanie polegało na ustawieniu ostrzy w miejscu o bardzo trudnym dostępie. Używając konwencjonalnych metod, pomiary i ustawianie zajęłyby kilka dni. Za pomocą trakera FARO ION, zajęło nam to niecały dzień” – mówi z uśmiechem Craig Flower.
Kolejny przykład, gdzie konwencjonalne metody mogą zawieść, to ustawianie prostopadłe: w walcowniach aluminium zwijarka podpodłogowa musi być ustawiona dokładnie pod kątem 90° względem blach aluminiowych. Konwencjonalne zastosowanie teodolitu jest znacznie trudniejsze, niż to samo zadanie wykonane przy użyciu trakera.
„Mierzyliśmy niedawno okna w korpusie dużej walcarki grubych blach stalowych. Wspomniane okna przytrzymują poduszki walca i zazwyczaj są umieszczone w odległości dwóch metrów od siebie. Tradycyjna metoda – użycie mikrometrów drążkowych – jest podatna na błędy, ponieważ większość drążków ugina się i nie zapewnia precyzji na takim odcinku. Z drugiej strony, traker ION umożliwia bardzo łatwy pomiar tych odległości z niezwykle wysoką dokładnością.

faro-walcownia
Walcownia

Poziom technologiczny firmy Siemens należy do najwyższych na światowym rynku, w związku z czym klienci oczekują od nas naprawdę najnowocześniejszych rozwiązań. Połączenie sprzętu i oprogramowania firmy FARO zapewnia wspaniały wzrost wydajności. Pomiary można łatwo eksportować z programu CAM2 Measure 10: do Excela – w celu porównania, do oprogramowania CAD – dla zastosowań inżynierii odwrotnej, albo też jako raport PDF dla naszych klientów”.

„Jednym słowem, urządzenia FARO umożliwiają nam realizację oczekiwań klientów!”


ramiona_faro_b
Paleta produktów FARO

Siemens Metals Technologies to przedsiębiorstwo w całości kontrolowane przez firmę Siemens AG, niemiecki międzynarodowy konglomerat z branży elektronicznej i elektrotechnicznej. Siemens Metals Technologies specjalizuje się w budowie zakładów produkcyjnych, dostarczaniu technologii i systemów dla sektora hutniczego, zatrudniając około 9 000 pracowników. Obecnie firma realizuje projekty w przemyśle hutniczym, a także w sektorze walcowania aluminium w ponad 100 krajach, obsługując ponad 500 klientów, którzy reprezentują 70% światowej produkcji stali.


www.faro.com