24 czerwca 2024


artykuł reklamowy

Wewnętrzne pierścienie ustalające służą jako kołnierze w złożeniach, utrzymując elementy w otworze bądź na wale. Występują w wielu konfiguracjach. Do zastosowań, które wymagają użycia pierścieni ustalających, firma Smalley oferuje spiralne pierścienie ustalające Spirolox, pierścienie Hoopster, pierścienie o stałym przekroju i pierścienie faliste. Oto przegląd podstawowych różnic między poszczególnymi rodzajami pierścieni wraz z przykładami ich zastosowania.

Spiralne pierścienie ustalające Spirolox
Spiralne pierścienie ustalające Spirolox są alternatywą dla wytłaczanych pierścieni ustalających. W odróżnieniu od tradycyjnych pierścieni wytłaczanych, nie mają uszu ani występów. To zapobiega kolidowaniu z elementami złożenia i pozwala uzyskać jednolity przekrój poprzeczny pierścienia. Pierścienie można nawinąć oraz umieścić w rowku i zdemontować przy użyciu zwykłego śrubokręta, bez potrzeby wykorzystania uszu i występów. Nie potrzeba stosować obcęgów ani żadnych specjalnych narzędzi. Taka konstrukcja pierścieni jest uzyskiwana dzięki nawijaniu płaskiego drutu w procesie nazywanym Edgewinding™. By uzyskać wytrzymalszy pierścień, należy wziąć pod uwagę zwiększenie liczby zwojów drutu, jego grubości i wymiaru promieniowego. Pierścienie o co najmniej dwóch zwojach także zapewniają 360° powierzchni przylegania. By dowiedzieć się więcej o instalacji i demontażu pierścieni Spirolox, zapraszamy do zapoznania się z filmem na stronie Smalley.com

Standardowe pierścienie Spirolox dzielą się na kategorie według kryterium obciążenia, wymaganego dla danego zastosowania. Są to kategorie: lekka (serie VH i VHM), średnia (seria WH), średnio-ciężka (seria WHT) oraz ciężka (seria WHM). Serie DNH, EH i VHM obejmują pierścienie Spirolox zaprojektowane w rozmiarach metrycznych. Serie DNH, EH, WH i WHM zaś zaprojektowano tak, by spełniały wymogi jakościowe przemysłu zbrojeniowego i lotnictwa. Poniżej przykład zastosowania pierścienia Spirolox.

rys1
Rys. 1 Kłódka rowerowa z pierścieniem ustalającym Spirolox o dwóch zwojach

Ten wytrzymały pierścień z serii WHM znalazł zastosowanie w konstrukcji kłódki ze względu na gruby przekrój poprzeczny. Całość zaprojektowano tak, by wycięcie pierścienia, służące do demontażu, skierowane było do wewnątrz, eliminując możliwość wyjęcia. Taka konstrukcja chroni zamek i zapobiega próbom kradzieży.


Pierścienie o stałym przekroju
Pierścienie o stałym przekroju to wytrzymałe pierścienie ustalające, również zwijane z płaskiego drutu. Takie pierścienie przeznaczone są do użytkowania w środowisku narażonym na obciążenie udarowe. Najczęściej stosuje się je w przemyśle i motoryzacji. Wśród pierścieni ustalających, stały przekrój poprzeczny mają pierścienie z serii FHE i XAH. Pierścienie serii XAH są wymienne z pierścieniami zatrzaskowymi typu Eaton. Obie serie mają metryczne odpowiedniki w postaci serii FH i HDX. Wewnętrzne pierścienie o stałym przekroju oferowane są z różnymi typami końcówek od wycięć po ząbki. Poniżej przykład wykorzystujący dwa pierścienie o stałym przekroju.

rys2
Rys. 2 Siłownik zaworu z dwoma pierścieniami o stałym przekroju

Wytrzymałe pierścienie o stałym przekroju serii XAH wybrano ze względu na ich możliwości w zakresie absorpcji obciążenia udarowego tłoków. To zastosowanie wymagało pierścieni zaprojektowanych tak, by wytrzymały duży napór. Ze względu na lokalizację wewnątrz złożenia, wymagane były także specjalne końcówki.


Pierścienie Hoopster
Pierścienie ustalające typu Hoopster mają ekstremalnie niski profil i są używane w zastosowaniach o ograniczonej przestrzeni. Takie pierścienie mają minimalny wymiar promieniowy i mogą być umieszczone w bardzo płytkim rowku. Wewnętrzne pierścienie typu Hoopster są klasyfikowane według kryterium końcówek. Pierścienie serii HHU (wymiarowane w jednostkach imperialnych) i HHMU (w jednostkach metrycznych) są zaprojektowane bez wycięcia, służącego do łatwego demontażu pierścienia, co oznacza, że ich końcówki prawie się stykają, tworząc pełen okrąg. Inaczej jest w przypadku pierścieni serii HH i HHM (wymiary metryczne), które zaprojektowano z opcją łatwego demontażu, w ten sposób, że jedna z końcówek jest nieco zagięta. To sprawia, że pierścień wewnątrz obudowy można łatwo odgiąć i wyjąć. Poniżej zaprezentowano przykłady zastosowania pierścieni typu Hoopster, zarówno z zagiętymi końcówkami, jak i bez.

rys3
rys4
Rys. 3 i 4 Cylinder o cienkich ścianach

Ten cylinder wymagał użycia pierścienia ustalającego, by utrzymywać dwie części obok siebie. Jednak złożenie nie zapewniało wystarczającej przestrzeni na rowek dla standardowego pierścienia. Zastosowano więc pierścień typu Hoopster, o niskim profilu i płytkiej głębokości rowka. Cylinder na rysunku 3 wyposażono w pierścień o zagiętej końcówce z serii HHU, zaś pierścień w cylindrze na rysunku 4 ma płaskie końcówki.

Pierścienie Faliste
Wewnętrzne pierścienie faliste z serii WHW to nietypowe rozwiązanie. Takie pierścienie wyposażono w pofalowanie, które oprócz standardowego działania ustalającego, zapewnia także docisk. Pierścień falisty może pomóc skompensować zwiększoną tolerancję nawarstwionych elementów. Może także posłużyć do ograniczenia wibracji w złożeniu. Jest to możliwe dzięki naciskowi pierścienia na rowek i elementy złożenia. Niestandardowe pierścienie faliste są także oferowane w konfiguracji z pojedynczym zwojem.

rys5
Rys. 5 Wspornik przekładni

W tym zastosowaniu pierścień falisty łączy w sobie funkcję pierścienia ustalającego z działaniem sprężyny falistej. Ustala wspornik i jednocześnie zapewnia niewielki docisk w złożeniu. Ten pierścień zaprojektowano z dwoma zwojami i wycięciem do łatwego demontażu.

Podsumowanie
Smalley oferuje zróżnicowaną gamę pierścieni ustalających, od pierścieni Spirolox po pierścienie faliste. Ale czy wiedzieli Państwo, że każdy z tych pierścieni może być dostosowany do Państwa zastosowań? Grubość materiału, użyty stop, liczba zwojów i typy końcówek mogą być dobrane tak, by sprostać Państwa zapotrzebowaniu. Zapraszamy do stawiania wyzwań inżynierom firmy Smalley, by zaprojektowali wewnętrzny pierścień ustalający dla Państwa produktu. Więcej informacji o każdym typie pierścieni znajdą Państwo na stronie Smalley.com