21 czerwca 2024

 

(artykuł reklamowy)

crest to crest 5f9a5821

Podkładki faliste, sprężyny śrubowe, krążkowe oraz wiele innych tradycyjnych elementów sprężystych sprawdzają się w wielu zastosowaniach mechanicznych. Dodając do swojego zestawu rozwiązań konstrukcyjnych sprężyny faliste zyskują Państwo całą gamę nowych możliwości i innowacji. Wiedza o tym, gdzie najlepiej sprawdzają się sprężyny faliste oraz znajomość zalet wynikających z ich użycia mogą znacznie przyczynić się do udoskonalenia Państwa projektów. W tym artykule przedstawiamy sześć zasadniczych zalet wynikających z zastosowania sprężyn falistych.

1. OSZCZĘDNOŚĆ MIEJSCA

Dzięki użyciu sprężyny falistej, wysokość robocza może być zredukowana nawet o 50%. W aplikacjach o bardzo ograniczonej przestrzeni sprawdzą się sprężyny faliste Crest-to-Crest. Ich konstrukcja, z wieloma pofalowaniami na każdym zwoju sprężyny pozwala uzyskać taką samą siłę, jak w przypadku konwencjonalnej sprężyny, przy równoczesnej redukcji wysokości roboczej. Niższa wysokość przekłada się także na oszczędność miejsca w całym złożeniu, którego częścią jest sprężyna. Redukcja wymiarów złożenia z kolei wiąże się ze zmniejszeniem zużycia materiałów i skróceniem czasu produkcji, co może przełożyć się na znaczną oszczędność kosztów wykonania.

smalley reklamowy 5

2. ELASTYCZNOŚĆ W DOBORZE PARAMETRÓW

Proces produkcyjny w firmie Smalley opiera się na technologii nawijania krawędziowego, pozwalającej w łatwy sposób dostosować parametry sprężyn do wymagań konstrukcyjnych. Liczba zwojów, rodzaj końcówek, wybór materiału i jego grubości to jedne z wielu parametrów, które można łatwo dopasować na potrzeby danego zastosowania. Proces nawijania krawędziowego, w którym płaski drut zwijany jest po krawędzi, umożliwia uzyskanie sprężyn o dowolnej konfiguracji, z średnicą w zakresie od 4 do 3000 mm. Pozwala na wykonanie niestandardowych sprężyn na zamówienie bez dodatkowych kosztów oprzyrządowania.

smalley reklamowy 4
Technologia nawijania krawędziowego (po lewej) vs. konwencjonalne tłoczenie części (po prawej)

3. DOKŁADNOŚĆ I POWTARZALNOŚĆ PARAMETRÓW UGIĘCIA

Dokładne i przewidywalne wartości obciążeń kalkuluje się z założeniem pewnej tolerancji dla danej wysokości roboczej. Niezależnie od tego, czy dane zastosowanie ma charakter statyczny czy dynamiczny można bardzo dokładnie wskazać wartość obciążenia generowanego przez sprężynę. Wynika to z tego, że dla sprężyn falistych określa się obciążenie krytyczne dla konkretnej wysokości roboczej. Stąd też mogą Państwo oczekiwać stałości i pewności
obciążenia w Państwa zastosowaniu.

smalley reklamowy 3

4. UNIWERSALNOŚĆ

Technologia sprężyn falistych jest wypróbowanym rozwiązaniem, stosowanym do wielu zastosowań w różnych sektorach przemysłowych. Sprężyny faliste o bardzo małych lub bardzo dużych średnicach, lekkie bądź masywne,  stalowe, czy też wykonane ze specjalistycznych stopów sprawdzają się w dziesiątkach tysięcy zastosowań na całym świecie. Od urządzeń codziennego użytku, takich jak zegarek na ręku czy ekspres do kawy w kuchni, po szyby
naftowe głęboko pod powierzchnią ziemi czy instalacje satelitarne w kosmosie, zastosowanie sprężyn falistych nie napotyka ograniczeń. Poniżej przedstawiamy przykłady najbardziej popularnych aplikacji, wykorzystujących zalety sprężyn falistych:

  • Zawory przepływowe: Wraz ze wzrostem ciśnienia, sprężyna falista Crest-to-Crest precyzyjnie kontroluje liniowe przemieszczenie tłoka.
  • Ciśnieniowe zawory bezpieczeństwa: Ciśnienie powietrza pod spodem złożenia zwiększa obciążenie sprężyny, która wypycha pokrywę zaworu i inicjuje mechanizm uwalniania ciśnienia. Wraz ze spadkiem ciśnienia sprężyna
    powraca do pozycji wyjściowej, pozwalając na ponowne uszczelnienie zaworu.
  • Uszczelnienia czołowe: Sprężyna falista wytwarza ciśnienie dociskające do przylegającej powierzchni, skutecznie oddzielając ciecze.
  • Wibroizolatory: Pod jednostajnym obciążeniem, izolator tłumi drgania powstające podczas działania urządzeń. Zastosowanie sprężyn falistych służy zapewnieniu precyzyjnych i powtarzalnych obciążeń.

smalley reklamowy 2

5. EGZOTYCZNE STOPY METALI

Niestandardowe stopy metali stanowią opcję dla Państwa zastosowań w warunkach ekstremalnych. Jest wiele czynników o istotnym znaczeniu przy wyborze właściwego materiału, między innymi koszty, zewnętrzne warunki robocze
czy cykl życia produktu. Użycie komponentów z materiałów niedostosowanych do panujących warunków prowadzi do problemów w działaniu i skrócenia czasu eksploatacji całego podzespołu. Jeśli nasze materiały standardowe, takie jak stal węglowa czy nierdzewna 17-7, nie spełniają wymagań na potrzeby Państwa aplikacji, możemy zaproponować Państwu całą gamę materiałów niestandardowych. Od zastosowań kriogenicznych po wysokotemperaturowe, od magnetycznych po elektroprzewodzące i od głębinowych po kosmiczne, zespół inżynierów firmy Smalley podejmie się przygotowania właściwej sprężyny o optymalnym działaniu.

smalley reklamowy

6. DARMOWE PRÓBKI I PRZYSTĘPNE CENY PROTOTYPOWANIA

Nie ulega wątpliwości, że istnieje potrzeba weryfikacji założeń konstrukcyjnych na przykładzie prototypów. Dlatego Smalley oferuje swoim klientom bezpłatne próbki produktów seryjnych. W przypadku produktów niestandardowych, istnieje możliwość zamówienia prototypowych próbek bez określonej minimalnej wielkości partii, z krótkim okresem realizacji. Jest to możliwe dzięki technologii nawijania krawędziowego, podczas gdy konwencjonalne, tłoczone części wymagają wykonania oprzyrządowania produkcyjnego, co pociąga za sobą dodatkowe koszty i opóźnia realizację. Wszędzie tam, gdzie potrzebna jest oszczędność miejsca, sprężyny faliste stanowią idealne rozwiązanie. Mogą Państwo wybierać spośród ponad 4 tysięcy rodzajów standardowych sprężyn ze stali węglowej i nierdzewnej, lub wypróbować możliwość zaprojektowania niestandardowej sprężyny bez dodatkowych kosztów oprzyrządowania.

Zapraszamy już dziś do kontaktu z inżynierami firmy Smalley i do uwzględnienia sprężyn falistych w Państwa zestawie rozwiązań konstrukcyjnych.

 

artykuł pochodzi z wydania 7/8 (166/167) Lipiec/Sierpień 2021