24 maja 2024

 

(artykuł reklamowy)

druk 3d przyrządów 1

W dzisiejszych środowiskach produkcyjnych urządzenia takie jak przyrządy i uchwyty obróbcze uznawane są za zasadnicze narzędzia do zapewniania powtarzalności i dokładności podczas produkcji. Przyrządy i uchwyty, podtrzymujące lub prowadzące konkretne części podczas montażu, mają krytyczne znaczenie dla wydajności operacyjnej.

W przeszłości większość przyrządów produkcyjnych wytwarzano techniką CNC, wskutek czego większość z nich była jednobarwna. W HP uznaliśmy, że pora to zmienić. Dzięki wprowadzaniu drukarek 3D HP Jet Fusion 580 Color (więcej informacji), możliwy jest funkcjonalny druk 3D w pełnym kolorze. Dla producentów przyrządów i uchwytów oznacza to możliwość zaoszczędzenia pieniędzy i czasu, jakie zapewnia druk 3D, oraz łatwe dodawanie barwnych informacji na wytwarzanych częściach. Technika ta może poprawić produktywność w fabrykach na całym świecie.

Wydruk 3D przyrządów i uchwytów

W ostatnich latach producenci zaczęli rezygnować z obrabianych w ramach CNC przyrządów produkcyjnych na korzyść przyrządów drukowanych w technologii 3D w celu zaoszczędzenia czasu, kosztów, oraz zwiększenia swobody projektowania.druk 3d przyrządów 2

Złożonych przyrządów produkcyjnych często nie da się obrobić z użyciem technologii CNC w formie jednego komponentu. Przykładowo przyrząd po prawej stronie to element poddany obróbce w ramach CNC, składający się z siedmiu części. Jednak usuwając ograniczenia obróbki skrawaniem, inżynierowie mogli zoptymalizować projekt, zmniejszyć wagę i wytworzyć ten uchwyt jako jeden komponent dzięki technologii drukowania HP Multi Jet Fusion 3D (dowiedz się więcej tutaj). Pozwoliło to zaoszczędzić czas oraz zmniejszyć koszt procesu produkcji.

We własnych zakładach firma HP szybko wprowadziła stosowanie druku 3D do wytwarzania przyrządów i uchwytów produkcyjnych zamiast obróbki 3D. Podczas produkcji drukarek 3D HP Jet Fusion 500, zespół badawczo-rozwojowy HP wydrukował trójwymiarowo ponad 80 różnych uchwytów i przyrządów produkcyjnych, w celu zwiększenia wydajności produkcji.

Znaczenie koloru

Trójwymiarowe drukowanie przyrządów i uchwytów produkcyjnych niesie ze sobą wiele zalet, a dodanie kolorów dodatkowo zwiększa ich wartość.

“Kolor otwiera wszelkiego rodzaju możliwości, które wcześniej nie były dla nas dostępne” – mówi Mark Wynn, Specjalista Techniczny w Yazaki North America Inc., wiodącego dostawcy wiązek kablowych i elementów elektrycznych dla przemysłu motoryzacyjnego.

Obecnie Yazaki corocznie wytwarza ponad sto tysięcy przyrządów i uchwytów produkcyjnych – głównie poprzez połączenie druku 3D i obróbki CNC. Dodanie kolorów do tych przyrządów i uchwytów może pomóc w poprawie bezpieczeństwa i wydajności w fabrykach Yazaki.

Symbole, w szczególności żółte i czerwone znaki ostrzegawcze, mogą być niewiarygodnie użyteczne w fabrykach, szczególnie w zróżnicowanych lokalizacjach, gdzie mówi się wieloma językami, wyjaśnia Wynn.

Firma HP ma podobne odczucie odnośnie dodania koloru do drukowanych trójwymiarowo przyrządów i uchwytów.

“Dodanie koloru zapewnia lepszy układ odniesienia” – powiedział Kevin O’Hara, kierownik operacji strategicznych HP, kierujący grupą odpowiedzialną za projektowanie przyrządów i uchwytów do drukarek 3D HP Jet Fusion 500. “Wpływ jest podobny do dodania koloru do pokazu slajdów lub wykresu. Dodaje on kolejny wymiar zrozumienia”.druk 3d przyrządów 3

Przykładowo inżynierowie HP dodali kolor do tradycyjnie jednobarwnego przyrządu obróbczego stosowanego w produkcji drukarek HP PageWide Managed Multifunction. Czerwone kołki oznaczają miejsca, w których operator musi wyrównać element drukarki umieszczany na górze przyrządu. Zielone powierzchnie oznaczają miejsca, w których umieszcza się płaskie powierzchni elementu. Dodatkowo dodano ikonę informującą operatora o konieczności stosowania rękawic, oraz kod QR, który operator może zeskanować, aby uzyskać szczegółowe instrukcje montażu części na danym stanowisku.

Wystarczy dodać jeden lub dwa kolory do przyrządu lub uchwytu, aby bardzo dużo zmienić – wyjaśnia O’Hara. Dodanie barwnego tekstu kontrastującego z kolorem reszty części może znacząco pomóc operatorom produkcji w fabrykach wykorzystujących podobne do siebie przyrządy produkcyjne. Obecnie, podobne przyrządy często różnią się tylko nazwą lub numerem wygrawerowanym na części, który może być słabo widoczny. Jednak numer w kolorze czerwonym na białym tle ciężko jest przeoczyć.

Drukarki HP Jet Fusion Color 3D

Technologia HP Multi Jet Fusion zrewolucjonizowała branżę druku 3D, umożliwiając drukowanie materiałami termoplastycznymi klasy inżynieryjnej z wyjątkową szybkością i po niskich kosztach.

Dzięki wprowadzeniu drukarek 3D HP Jet Fusion 580 , można wykorzystać zalety drukowania Multi Jet Fusion oraz całkowicie barwnych elementów. To połączenie jest ekscytujące dla producentów przyrządów i uchwytów obróbczych.

“W przypadku produkcji konwencjonalnej, wytworzenie jednej partii uchwytów może zająć kilka tygodni lub miesięcy” – opowiada Mark Wynn z Yazaki North America Inc. „Dzięki Multi Jet Fusion, części będą gotowe w kilka godzin, przy niskim koszcie jednostkowym i wszystkich zaletach twardego, wytrzymałego materiału. Dodatkowo, możliwość dodawania kolorów zapewnia nowe metody komunikacji wizualnej”.