24 maja 2024

 

(artykuł reklamowy)

smalley compar

Nawijanie krawędziowe to precyzyjny, a zarazem elastyczny proces technologiczny, wykorzystywany przez inżynierów firmy Smalley do produkcji pierścieni ustalających i sprężyn falistych spełniających wymagania stawiane przez najbardziej wymagających użytkowników.

Na czym polega proces nawijania krawędziowego?

Nawijanie krawędziowe to precyzyjny proces kształtowania wyrobu, polegający na nawijaniu zwojów płaskiego drutu wzdłuż jego krawędzi wewnętrznej, który jest wykorzystywany do produkcji pierścieni ustalających i sprężyn falistych.

Od ponad 50 lat nawijanie krawędziowe stanowi podstawowy proces technologiczny w firmie Smalley.

Zanim rozpocznie się proces nawijania krawędziowego, na etapie przygotowania produkcji, standardowy, okrągły drut trafia do maszyny walcującej, gdzie uzyskuje się drut płaski. Zakłady Smalley posiadają własne maszyny walcujące, co pozwala na kontrolowanie każdego etapu produkcji w celu zapewniania najwyższej jakości wyrobów. W samym 2018 roku w walcowni Smalley przetworzono ponad 900 ton materiałów.

smalley list 3
Walcownia. Tu przygotowywany jest drut wykorzystywany w procesie nawijania krawędziowego

Na czym polega przewaga nawijania krawędziowego w produkcji pierścieni i sprężyn nad konwencjonalną metodą z wykorzystaniem wykrawania?

Proces nawijania krawędziowego ma wiele zalet. Wśród nich można wymienić:

1. Niezrównana elastyczność konstrukcyjna
Swoboda doboru parametrów nawijania pozwala na wytwarzanie wyrobów o średnicy od 3 mm do 3 m. W porównaniu do wykrawania, gdzie każdy rozmiar wyrobu wymaga dedykowanego narzędzia, nasz proces zapewnia znacznie większą elastyczność.

2. Brak dodatkowych kosztów oprzyrządowania przy produkcji niestandardowych wyrobów
Najefektywniejszym sposobem weryfikacji działania danej części jest wytworzenie prototypu. Z wykorzystaniem nawijania krawędziowego uzyskanie niedrogich prototypów niestandardowych części jest bardzo proste. Możemy wytwarzać niestandardowe części zmieniając i optymalizując ich parametry na każdym etapie produkcji, bez generowania dodatkowych kosztów oprzyrządowania. Niezależnie od tego, czy mają Państwo zapotrzebowanie na jedną sztukę czy tysiąc, zapewniamy krótki czas realizacji i nigdy nie wymagamy minimalnej liczby zamawianych egzemplarzy. Zupełnie inaczej jest w przypadku wyrobów wykrawanych, gdzie występują duże koszty narzędziowe, wysoki progi minimalnej liczby zamówienia i dłuższe okresy realizacji.

3. Brak odpadów produkcyjnych
W naszym procesie technologicznym wykorzystuje się jedynie płaski drut, który jest nawijany, co po prostu eliminuje wszelkie straty materiałowe podczas produkcji. Jest to bardzo korzystne ekonomicznie dla naszych klientów i przyjazne dla środowiska. Tymczasem kiedy wytwarza się konwencjonalne pierścienie ustalające lub zatrzaskowe, są one wykrawane z arkusza blachy, co skutkuje powstaniem strat materiałowych w postaci skrawków blachy wewnątrz i na zewnątrz pierścienia. W przypadku wykrawanych wyrobów o dużej średnicy i/lub wykonanych z rzadkich stopów metali, takie koszty znacznie rosną.

4. Większa wytrzymałość
Proces nawijania krawędziowego przekłada się korzystnie na charakterystykę metalurgiczną i wytrzymałość materiału. W jego wyniku ziarna mikrokrystaliczne metalu ulegają wydłużeniu i następuje zagęszczenie dyslokacji, które blokują się wzajemnie. Jako że ziarna układają się zgodnie z kierunkiem nawiniętego drutu, zapewnione są lepsze właściwości sprężyste niż w przypadku blach prasowanych i wykrawanych, w których ziarna układają się jednokierunkowo.

smalley metalurgy
Rys. Porównanie struktury metalurgicznej. Nawijanie krawędziowe generuje okrężną mikrostrukturę metalu

Podsumowanie

Wykorzystywany w firmie Smalley proces technologiczny nawijania krawędziowego jest na tyle elastyczny, że umożliwia produkcję pierścieni i sprężyn o praktycznie dowolnej konstrukcji bez generowania dodatkowych kosztów oprzyrządowania co sprawia, że również wytwarzanie niestandardowych wyrobów nie stanowi problemu. Nasi inżynierowie dokładnie projektują, testują i modyfikują prototypowe części o wysokiej jakości, niskich kosztach i szybkim czasie realizacji, tak aby jak najlepiej spełnić Państwa wymagania.

smalley reklamowy infografika

Artykuł pochodzi z wydania 11/12 (170/171) Listopad/Grudzień 2021