24 czerwca 2024

 

(artykuł reklamowy)

adec multi jet fusion

Dzięki zastosowaniu drukarki 3D HP Jet Fusion 580 Color, A-dec dostarcza swoim klientom wysokiej jakości sprzęt medyczny, a także produkuje szablony i mocowania do własnych urządzeń.

Wprowadzenie

Amerykańska firma A-dec zajmuje się produkcją wyposażenia do gabinetów stomatologicznych, takiego jak fotele i taborety stomatologiczne, systemy dostawcze, oświetlenie medyczne i meble.

Od swojego założenia w 1964 roku A-dec stała się jednym z wiodących producentów sprzętu dentystycznego na świecie. Pomaga szkołom, instytucjom rządowym, oraz placówkom wykonującym usługi stomatologiczne integrować nowe technologie i maksymalizować inwestycje dzięki innowacyjnym oraz trwałym rozwiązaniom.

 • Branża
  Opieka zdrowotna

 • Sektor
  Sprzęt medyczny

 • Cel
  Wytwarzanie pomocniczych narzędzi montażowych, części zamiennych oraz szablonów i mocowań do prototypowania i produkcji.

 • Podejście
  Dzięki możliwościom technologii HP Multi Jet Fusion (MJF), A-dec była w stanie produkować wysokiej jakości trwałe prototypy i części w pełnej gamie barw.

 • Technologia | Rozwiązanie
  Technologia HP Multi Jet Fusion, drukarka 3D HP Jet Fusion 580 Color

 • Materiał
  HP 3D High Reusability (HR) CB PA 12

Wyzwanie

„Jednym z naszych głównych wyzwań jest projektowanie w taki sposób, aby zespół dentystyczny mógł praktykować jak najbardziej ergonomicznie” – powiedział Jason Baker, kierownik projektów inżynierskich w A-dec.

A-dec korzystała z dwóch drukarek, które wykorzystują technologię druku FDM, ale długi czas produkcji, słabej jakości części i brak detali sprawiły, że firma nie była w stanie nadążyć za swoimi potrzebami badawczo-rozwojowymi. Dlatego zlecała prototypowanie firmom zewnętrznym, co kosztowało tysiące dolarów.

Po zapoznaniu się z technologią HP Multi Jet Fusion oraz drukarką HP Jet Fusion 580 Color 3D Printer w czerwcu 2018 roku, A-dec zainteresowała się możliwością produkcji funkcjonalnych prototypów w szybszym tempie niż przy użyciu wewnętrznych technologii.

a-dec multi jet fusion

Rozwiązanie

Po etapie ewaluacji, firma A-dec zakupiła drukarkę HP Jet Fusion 580 Color 3D i zaczęła kierować niemal wszystkie projekty prototypowania do tego jednego urządzenia. Zespół projektowy doceniał jakość powierzchni, właściwości mechaniczne, dokładność wymiarową prototypów i szybkość realizacji. To, co wcześniej zajmowało tydzień lub dłużej, teraz mogło być wykonane w ciągu jednego dnia.

Z czasem z technologii HP MJF zaczęły korzystać inne działy. Głównym źródłem wzrostu produkcji były prototypy uchwytów, opraw i narzędzi pomocniczych dla ich maszyn i operatorów.

Po wdrożeniu prototypowania A-dec chciała zbadać możliwość produkcji części końcowych, takich jak pokrywa zamiennika dla dwudziestoletniego urządzenia stomatologicznego.

Narzędzie wykorzystywane do tworzenia (poprzez formowanie próżniowe) pokrywy uległo zniszczeniu wiele lat wcześniej, więc firma wyprodukowała zamiennik za pomocą technologii HP Multi Jet Fusion. Poddali go postprocessingowi i wysłali do klienta, który był zadowolony z efektu.

„Z początku myśleliśmy, że HP MJF będzie przeznaczone głównie do prototypowania i narzędzi wewnętrznych, ale odkryliśmy, że gdy potrzebujemy wyprodukować niewielkie ilości części, jest to bardzo wydajny proces” – powiedział Baker.

Innym produktem końcowym, który firma zaprojektowała, było spersonalizowane narzędzie ręczne dla higienistki dentystycznej cierpiącej na zespół cieśni nadgarstka. Rozwiązanie to pozwoliło higienistce na używanie w stabilnej i wygodnej pozycji sprzętu dentystycznego, takiego jak strzykawka powietrzno-wodna.

„W ciągu 24 godzin otrzymaliśmy opis problemu od klienta, zaprojektowaliśmy rozwiązanie, wydrukowaliśmy je i wysłaliśmy klientowi do oceny” – powiedział Baker.

Od wprowadzenia drukarki HP Jet Fusion 580 Color 3D, dział utrzymania ruchu w firmie A-dec zlecał wydruk części zamiennych. Dzięki możliwości druku w pełnej gamie barw, części są bardziej widoczne na linii montażowej, co ułatwia pracownikom identyfikację. Firma planuje również wykorzystanie technologii HP MJF do nanoszenia logo na części, co pozwoliłoby dostosować je do potrzeb klientów przy pomocy brandingowej personalizacji.

„Kiedy zaczęliśmy eksplorować produkcję końcowych części z wykorzystaniem technologii HP Multi Jet Fusion, zauważyliśmy możliwość łączenia wielu czynników w jednej części” – powiedział Baker.

„Na przykład, element, który działa jak sprężyna detentora, może teraz być wydrukowany z funkcjami identyfikującymi numer części, datą produkcji i cechami montażowymi typu poka-yoke”.

Rezultaty

A-dec uważa drukarkę 3D HP Jet Fusion 580 Color za rewolucyjne urządzenie dla swojej firmy i dla całego przemysłu. Maszyna wytwarza ponad 50% całkowitej produkcji. Produkcja tradycyjnymi metodami oznaczałaby godziny nadliczbowe, aby dotrzymać terminów, a części byłyby dostępne w ciągu około tygodnia. Dzięki technologii HP Multi Jet Fusion wiele komponentów może być drukowanych przez całą noc, co pozwala zaoszczędzić ogromne ilości nadgodzin i zakończyć projekt w terminie.

„Szybkość iteracji projektowania wzrosła tak bardzo, że w ciągu jednego tygodnia można osiągnąć i ocenić nawet pięć znacząco różnych iteracji. To pozwoliło nam bardziej skutecznie osiągać główne cele projektu” – powiedział Baker.

A-dec wydawał wcześniej ponad 200 000 dolarów rocznie na usługi outsourcingowe. Wprowadzenie technologii HP Multi Jet Fusion do firmy pozwoliło zredukować te koszty do niemal zera.

„Dzięki technologii druku 3d HP Multi Jet Fusion jesteśmy w stanie myśleć o rozwiązaniach, które dotąd nie były możliwe. To naprawdę zmieniło sposób, w jaki myślimy o projektowaniu produktów i jestem bardzo podekscytowany tym, dokąd to nas zaprowadzi”. – powiedział Baker.


Jeśli szukają Państwo możliwości przetestowania lub nabycia technologii druku 3D HP Multi Jet Fusion, zachęcamy do skontaktowania się z firmą Integart Sp. z o.o.