24 czerwca 2024

 

(artykuł reklamowy)

Wymagająca branża, coraz bardziej zindywidualizowane życzenia: Pöppelmann KAPSTO to specjaliści w dziedzinie tworzyw sztucznych, którzy nieustannie opracowują nowe nasadki i zatyczki ochronne dla segmentu e-mobilności. Spełniają one specyficzne wymagania projektantów i użytkowników oraz najwyższe standardy zrównoważonego doboru materiałów.

01 Poeppelmann KAPSTO Schutzkappen Hochvoltanschluesse rgb web
Program elementów znormalizowanych KAPSTO® sprawia, że zrównoważony rozwój staje się nowym standardem: nasadki i zatyczki wykonane w 100% z materiałów pochodzących z recyklingu poużytkowego (PCR)

Elektromobilność jako alternatywa dla konwencjonalnych napędów zapoczątkowała znaczące zmiany w przemyśle motoryzacyjnym. Wraz z nią ewoluowała praca konstruktorów, a poddostawcy stanęli przed nowymi wyzwaniami, takimi jak inne części i komponenty oraz nowe procesy produkcyjne. Przykładem tego jest Pöppelmann KAPSTO, oddział wchodzący w skład Grupy Pöppelmann z Lohne. Produkuje on elementy ochronne do różnych zastosowań przemysłowych i jest cenionym partnerem w zakresie prac rozwojowych oraz poddostawcą przede wszystkim dla klientów z branży motoryzacyjnej. Różne nasadki i zatyczki chronią przed uszkodzeniami i zapobiegają przedostawaniu się zanieczyszczeń podczas magazynowania i transportu oraz między różnymi etapami produkcji. Thomas Rolfes, Key Account Manager w Pöppelmann KAPSTO, wyjaśnia: „W branży e-mobilności dominuje popyt na różne komponenty układów napędowych i systemów zarządzania termicznego. Poszukuje się niezawodnych rozwiązań ochronnych, które zapewnią bezawaryjne działanie pojazdów. W tym bardzo wymagającym sektorze cieszymy się zaufaniem naszych klientów, ponieważ dzięki dziesięcioleciom wspólnej pracy znamy potrzeby branży motoryzacyjnej”.

Zwiększone wymagania, trudniejsze prace rozwojowe

Wcześniej przemysł potrzebował przede wszystkim zabezpieczeń do prostych nawierceń lub otworów, obecnie natomiast, w sektorze e-mobilności, jest coraz większe zapotrzebowanie na niestandardowe elementy ochronne o specjalnych geometriach, np. do zabezpieczania wtyków i styków. Nasadki lub zatyczki muszą spełniać wiele wymagań, do których Pöppelmann optymalnie dostosował swoją produkcję.

Chodzi tu na przykład o niezawodną ochronę przed wnikaniem mediów. Jak wyjaśnia Rouven Südkamp, menedżer programu części znormalizowanych w Pöppelmann KAPSTO: „Prawie wszystkie nasze artykuły są zaprojektowane w taki sposób, aby spełniały normę IPX4, która gwarantuje ochronę przed bryzgami wody ze wszystkich kierunków. Dzięki temu nasze elementy ochronne spełniają wymagania jeszcze wyższe niż te, które w wielu przypadkach stawiają nasi klienci. Laboratorium Pöppelmann prowadzi w tym zakresie kompleksowe testy”. Kolejnym ważnym kryterium jest czystość. W razie potrzeby produkcja elementów ochronnych odbywa się w pomieszczeniu czystym KAPSTO, które zaprojektowano z myślą o maksymalnej czystości technicznej zgodnie z VDA 19 i ISO 16232. „Ale nawet w normalnych procesach produkcyjnych zapewniamy bardzo wysoki standard czystości, co bardzo wielu klientów ceni szczególnie” – mówi Thomas Rolfes. Dla ochrony wrażliwych produktów przed ładunkami elektrostatycznymi, można je wytwarzać z dodatkami antystatycznymi i pakować w opakowania antystatyczne. Coraz ważniejszym dla klientów aspektem jest zrównoważony rozwój. „W ostatnich latach firma KAPSTO bardzo dobrze przygotowała się do tego, aby zapewnić klientom kompleksowe wsparcie w osiąganiu ich własnych celów w zakresie zrównoważonego rozwoju” – mówi Thomas Rolfes. W ramach ogólnofirmowej inicjatywy PÖPPELMANN blue, której celem jest zamknięcie obiegu materiałów, opracowujemy zrównoważone nasadki i zatyczki ochronne wykonane w 100% z tworzyw sztucznych z recyklingu poużytkowego (PCR), co stało się nowym standardem. Materiał pochodzi ze zużytych produktów z tworzyw sztucznych, które w pełni zakończyły cykl życia. Wytworzone z recyklingowanego polietylenu PCR (PCR-PE) i polipropylenu PCR (PCR-PP) artykuły noszą znak ekologiczny Blue Angel i same w 100% nadają się do recyklingu, zamykając w ten sposób obieg materiałów. Program elementów znormalizowanych KAPSTO został właśnie rozszerzony o kolejnych 1900 artykułów wykonanych w 100% z PCR w tworzywie sztucznym lub z nowej mieszanki pochodzącej z recyklingu, która składa się głównie z PCR i umożliwia produkcję elementów ochronnych w różnych kolorach.

Droga do optymalnego elementu ochronnego dla branży elektromobilności

Wielu użytkowników z branży motoryzacyjnej ceni kompleksowe doświadczenie firmy specjalizującej się w tworzywach sztucznych i zwraca się do niej z pierwszymi pomysłami w zakresie elementów ochronnych. „Nasi projektanci weryfikują i oceniają potrzeby klienta oraz przedstawiają swoje propozycje. Sprawdzamy na przykład, czy żądany wzór nadaje się do formowania wtryskowego. Potem w ścisłej współpracy z naszymi zleceniodawcami opracowujemy koncepcję i realizujemy ją aż do etapu produkcji seryjnej” – wyjaśnia Rouven Südkamp. Na różnych etapach rozwoju klienci korzystają z usługi Rapid Prototyping: Pöppelmann KAPSTO produkuje wzory lub małe serie w druku 3D. Można je wykorzystać do wstępnego przetestowania funkcjonalności elementów. „Modelowanie 3D stało się już standardem. Wydrukowane części pozwalają nam na przykład szybko uzyskać pierwsze informacje istotne w późniejszej produkcji seryjnej metodą formowania wtryskowego lub termicznego, a także przeprowadzić ukierunkowane testy już na komponencie klienta. Wielu naszych klientów od dawna posiada własne drukarki 3D, ale nadal całkowicie polega na naszej wiedzy w zakresie tworzyw sztucznych i kompetencjach rozwojowych” – podkreśla Thomas Rolfes.

Niekiedy Pöppelmann oferuje dofinansowanie na wspólne opracowanie niestandardowych elementów ochronnych dla rozwijającego się segmentu e-mobilności. Ponadto firma ściśle współpracuje z producentami złączy i szybko rozszerza gamę swoich produktów oraz reaguje na innowacje, do których opracowuje odpowiednie elementy ochronne. Oznacza to, że konstruktorzy już na wczesnym etapie otrzymują od specjalistów z Lohne odpowiednie rozwiązania ochronne do innowacji w swojej branży.

30 nowych artykułów dla elektromobilności

Pöppelmann KAPSTO opracowuje obecnie 30 nowych produktów dla segmentu e-mobilności, w tym elementy ochronne do mniejszych wtyków do konwerterów, nagrzewnic lub sprężarek, a także do dużych wtyków do silników elektrycznych i baterii wysokonapięciowych. „Prace projektowe zostały zakończone, a w tej chwili przygotowujemy narzędzia, więc nowe artykuły będą już wkrótce dostępne. Najpierw będą to elementy ochronne do złączy męskich, na które otrzymaliśmy już wiele zapytań. Systematycznie uzupełniamy naszą stronę internetową o nowe produkty” – mówi Rouven Südkamp. Będą one miały wiele funkcji, które ułatwiają zastosowanie, np. możliwość montażu po obu stronach. Nowe produkty mają również duże, ergonomiczne powierzchnie chwytne i spełniają szereg norm, w tym surowe standardy amerykańskie (Shipping Caps, Torque Caps, and Body Plugs Ergonomic Design Criteria, USCAR 43). Wszystkie nowe produkty są oczywiście wytwarzane w sposób zrównoważony, z wykorzystaniem PCR.

Bogaty program elementów znormalizowanych

Do wielu zastosowań w sektorze e-mobilności Pöppelmann KAPSTO już teraz oferuje popularne rozwiązania, które są szybko dostępne w ramach programu elementów znormalizowanych. Są to m.in. nowości takie jak nasadki i zatyczki na złącza wysokonapięciowe oraz osłony na złącza niskonapięciowe:

Nasadki do złączy wysokonapięciowych GPN 380 i GPN 384 wykonane z PCR-PE chronią różne wtyki wysokonapięciowe. Nasadka GPN 380 jest dostępna w dwóch różnych kształtach i przeznaczona do złączy HV Powertrain oferowanych przez producentów Rosenberger Hochfrequenztechnik GmbH & Co. KG (HVR 200) lub TE Connectivity (HVP 800). Nasadka GPN 384 jest przeznaczona do wysokonapięciowych złączy stykowych oferowanych przez firmę Rosenberger (HVS 420). Pokrywa na wtyki GPN 385 do złączy wysokonapięciowych, wykonana z PCR-PE, nadaje się do złączy stykowych serii TE HV 280. W zależności od konkretnej wersji i jakości wtyków zapewnia niezawodne uszczelnienie podczas czyszczenia pod ciśnieniem / strumieniem pary zgodnie z IPX9K (specyficzne wymogi dotyczące pojazdów drogowych).

02 Poeppelmann KAPSTO GPN 380 rgb web
Zasobooszczędna nasadka GPN 380 do wtyków wysokonapięciowych

Różne rozwiązania ochronne do złączy kompaktowych niskiego napięcia to między innymi artykuły GPN 360 do 364, które nadają się do różnych otworów, w tym przyłączy MLK, SLK i MAK, a także do wtyków płaskich FEP i MQS. Ich konstrukcja, dopasowana do konkretnego zastosowania, zapewnia optymalny zacisk. Produkty są dostępne w dwóch ekologicznych wariantach z recyklatu poużytkowego: w kolorze niebieskim są wykonane w 100% z PCR w użytym tworzywie sztucznym, z kolei do produkcji żółtego koloru sygnałowego użyto mieszanki pochodzącej z recyklingu. W ścisłej współpracy z wiodącym światowym dostawcą rozwiązań dla sektora e-mobilności w zakresie zarządzania ciepłem i energią firma Pöppelmann KAPSTO opracowała również elementy ochronne wykonane z materiałów pochodzących z recyklingu, które są optymalnie dopasowane do szybkozłączy VDA. Nasadki uszczelniające VDA GPN 242 nadają się do króćców szybkozłączy VDA QC z tworzywa sztucznego lub metalu, np. do łączenia przewodów doprowadzających media w instalacjach wody chłodzącej i grzewczych bądź do stosowania w układach powietrza doładowującego. Chronią połączenia z króćców aż do sfazowania i są odpowiednie do wariantów z zabezpieczeniem przed przekręceniem oraz bez niego. Dzięki symetrycznej promieniowo konstrukcji nadają się również do montażu zautomatyzowanego. Nasadki uszczelniające wyróżniają się innowacyjnym wzornictwem: mostek zaciskowy zapewnia wyrównywanie nacisku podczas zaciskania, a poręczny, radełkowany trzon łatwy demontaż. Na zapytanie nasadki uszczelniające są również dostępne jako alternatywa GPN 243 z ergonomicznym uchwytem, który jeszcze bardziej ułatwia obsługę. Idealnie dopasowane zatyczki uszczelniające z serii GPN 247 i 248 chronią szybkozłącza zgodne z normą VDA, które zapewniają szczelne połączenia w układach wody chłodzącej lub grzewczych w samochodach osobowych i pojazdach użytkowych. Nadają się do ochrony wewnętrznej obszaru połączenia szybkozłączek, są wyjątkowo niezawodne dzięki zaciskowi przy krawędzi górnej i zapewniają delikatne, ale skuteczne uszczelnienie wewnętrznych pierścieni uszczelniających złącza. Wariant GPN 248 posiada również innowacyjny uchwyt, który umożliwia szybki montaż i demontaż. Duży plus nowych rozwiązań ochronnych: z myślą o ochronie zasobów seria specjalnych artykułów dla sektora e-mobilności jest standardowo dostępna z tworzywa sztucznego pochodzącego w 100 procentach z recyklingu.

03 Poeppelmann KAPSTO GPN 248 web

Zatyczki uszczelniające GPN 248 z uchwytem przeznaczone do szybkozłączek i zgodne z normą VDA zapewniają skuteczne uszczelnienie wewnętrznych pierścieni uszczelniających

Cel: rozwiązania ochronne do wszystkich popularnych wtyków wysoko- i niskonapięciowych

Firma Pöppelmann liczy się z tym, że wraz z rozwojem elektromobilności wymagania klientów będą coraz bardziej zindywidualizowane. Jako specjaliści w zakresie tworzyw sztucznych jesteśmy na to przygotowani. Jak podkreśla Rouven Südkamp: „W dłuższej perspektywie do jednego modelu złącza będą dostępne różne warianty elementów ochronnych, np. ze stopniem ochrony IPX lub bez, produkowane metodą formowania wtryskowego lub termicznego i wiele innych. Intensywnie pracujemy nad tym, aby zaoferować rozwiązania do wszystkich popularnych wtyków wysoko- i niskonapięciowych w sektorze e-mobilności, najlepiej już w formie katalogu”. Konstruktorzy mogą polegać na wysokim poziomie wiedzy specjalistycznej w zakresie rozwoju tworzyw sztucznych. Dla użytkowników, którzy chcą na własne oczy zobaczyć niezawodne i ekologiczne rozwiązania ochronne dla sektora elektromobilności, firma Pöppelmann KAPSTO® przygotowała wzornik szybko dostępnych artykułów z programu elementów znormalizowanych.

 


O firmie Pöppelmann

Firma Pöppelmann GmbH & Co. KG z miejscowości Lohne w Dolnej Saksonii, która w 2024 roku obchodzi jubileusz 75-lecia istnienia, jest jednym z czołowych producentów w branży przetwórstwa tworzyw sztucznych. Zatrudnia ponad 2500 pracowników na całym świecie i w sześciu zakładach produkuje wyroby z tworzyw sztucznych – standardowe i na zamówienie.

04 Poeppelmann KAPSTO Niemcy Lohne
Pöppelmann posiada pięć zakładów produkcyjnych na całym świecie – oprócz Niemiec także w Ameryce, Chinach i Francji. Za sukcesem firmy stoi ponad 2500 wykwalifikowanych pracowników

O PÖPPELMANN blue

PÖPPELMANN blue® to wspólna inicjatywa Grupy Pöppelmann z Lohne w Dolnej Saksonii na rzecz ochrony zasobów naturalnych i klimatu. Pod egidą tego przedsięwzięcia specjalista ds. tworzyw sztucznych skupia wszystkie działania swoich czterech oddziałów: Pöppelmann KAPSTO®, Pöppelmann K-TECH®, Pöppelmann FAMAC® i Pöppelmann TEKU®, które stawiają sobie za cel odpowiedzialne korzystanie z zasobów. Najistotniejszą rolę odgrywa przy tym wielokrotne wykorzystanie tworzyw sztucznych w obiegu zamkniętym.

Więcej informacji:

Pöppelmann KAPSTO® (poeppelmann.com)

poeppelmann.com/en/kapsto/E-Mobility.html