(artykuł reklamowy)
W produkcji akumulatorów pojazdów elektrycznych czynnikiem o znaczeniu krytycznym jest dozowanie klejów utwardzanych promieniami UV, a także elektrolitów i innych płynów w obrębie zespołu akumulatorów. Wdrożenie szybkich systemów zrobotyzowanego piezoelektrycznego natryskiwania z prędkością dozowania rzędu tysiąca cykli na sekundę, w połączeniu z wizyjnym sterowaniem automatyką, wykorzystującym współogniskowe lasery do optycznej kontroli procesu, przy wsparciu zaawansowanych progresywnych pomp kawitacyjnych, zaprojektowanych w celu optymalnej aplikacji pasty termoprzewodzącej w wymiennikach ciepła – wszystkie te osiągnięcia w dziedzinie dozowania płynów umożliwiają precyzyjną aplikację odpowiedniej dawki cieczy, zapewniając wyśrubowaną kontrolę procesu produkcji akumulatorów samochodów elektrycznych.
Wraz z nadejściem ery elektromobilności światowe zapotrzebowanie na baterie litowo-jonowe gwałtownie wzrasta. W USA opracowywane są narodowe strategie rozwoju przemysłowego i projekty inwestycji, mające na celu sprostać zapotrzebowaniu na baterie dla aut elektrycznych. W samych Stanach Zjednoczonych planowana jest budowa trzydziestu nowych fabryk o krytycznym znaczeniu dla przyszłości elektromobilności.
Ale poza tymi podstawowymi inwestycjami przemysłowymi, aby nadążyć za rosnącym zapotrzebowaniem, producenci akumulatorów potrzebują także znaleźć sposoby optymalizacji procesów technologicznych, zapewniające sukces w tym rosnącym sektorze rynku. Bardziej elastyczne i efektywne procesy w obszarze produkcji ogniw, modułów i zespołów akumulatorów mają zasadnicze znaczenie dla pomyślnej realizacji produkcji i przyspieszenia wprowadzenia produktu na rynek.
Litowo-jonowe akumulatory aut elektrycznych
Akumulatory litowo-jonowe mają kluczowe znaczenie dla osiągów pojazdów elektrycznych. Ich trwałość i jakość determinują zasięg pojazdów i ich bezpieczeństwo. W konsekwencji, konstruktorzy poświęcają dużo czasu na optymalizację systemów zarządzania bateriami i kontroli temperatury całego zespołu akumulatorów.
W pojazdach elektrycznych stosowane są dwa główne typy akumulatorów litowo-jonowych – z ogniwami cylindrycznymi i z ogniwami pryzmatycznymi. Poniżej przedstawiamy krótki przegląd ich budowy.
Ogniwo cylindryczne
Cylindryczne ogniwo litowo-jonowe złożone jest z blaszkowatych anod, separatorów i katod, które są upakowane naprzemiennie, zwinięte i zamknięte w cylindrycznej puszce. Zaletą jest jego mechaniczna stabilność. Okrągły kształt akumulatora sprzyja rozproszeniu ciśnienia wewnętrznego, generowanego przez oddziaływanie na ścianki, niemal równomiernie po obwodzie ogniwa.
W takiej technologii do poprawnej pracy akumulatora wymagane jest utrzymanie dokładnych odległości między anodą, katodą i separatorem. Doświadczenie firmy Nordson EFD jest bardzo istotne przy rekomendowaniu właściwego rozwiązania dla dokładnej i powtarzalnej aplikacji kleju w celu zapewnienia precyzji rozmieszczenia warstw akumulatora wewnątrz ogniwa.
Precyzyjna aplikacja i jakość kleju w procesie produkcji akumulatora mają duży wpływ na jego funkcjonalność, jakość i trwałość przez cały okres eksploatacji
Przy łączeniu ogniw cylindrycznych w pakiety i moduły, ze względu na okrągły przekrój poprzeczny, nie jest możliwe całkowite wykorzystanie dostępnej przestrzeni. Dzięki temu czynnik chłodzący może z łatwością obiegać ogniwa w obrębie zespołu akumulatorów.
Ogniwo pryzmatyczne
Skład chemiczny ogniwa pryzmatycznego jest zabudowany w płaskiej, prostokątnej obudowie ze stali lub aluminium; taki kształt pozwala na efektywne układanie wielu ogniw w module akumulatorowym.
Wyróżniamy dwa rodzaje ogniw pryzmatycznych – jeden obejmuje ogniwa nawarstwione, a drugi ogniwa zawijane i prasowane. Z tej samej objętości ogniwa nawarstwione mogą uwolnić więcej energii na raz, tym samym oferując większą wydajność, podczas gdy ogniwa spłaszczone mieszczą więcej energii, oferując większą trwałość.
Przy łączeniu w pakiety pudełkowaty kształt ogniw pryzmatycznych umożliwia optymalne zagospodarowanie dostępnej przestrzeni. Jednak kosztem takiej optymalizacji przestrzennej jest bardziej wymagające zarządzanie temperaturą, gdyż między ogniwami nie ma odstępów.
Z szacunków branżowych wynika, że koszt akumulatorów stanowi jedną trzecią ceny pojazdu elektrycznego. Wobec ciągłego wzrostu popytu na auta elektryczne producenci ogniw muszą wyjść na przeciw temu zapotrzebowaniu poprzez zastosowanie zoptymalizowanych procesów produkcyjnych w celu redukcji kosztu akumulatorów.
Dozowanie płynów w produkcji akumulatorów
Istotnym czynnikiem dla poprawy efektywności produkcji akumulatorów pojazdów elektrycznych jest technologia nanoszenia klejów utwardzanych promieniami UV, a także elektrolitów, silikonów i materiałów termoprzewodzących w obrębie zespołu akumulatorowego.
Rolą tych nanoszonych materiałów jest zapewnienie wymaganej odporności mechanicznej, przewodności cieplnej i obojętności chemicznej w całym cyklu życia akumulatora. Bardzo niewielkie ilości klejów, silikonów i innych płynów technologicznych wymagają niezawodnego nanoszenia z dokładnością w zakresie objętości i pozycjonowania. Precyzja pozycjonowania i dawkowania płynów aplikowanych na komponentach ma krytyczne znaczenie dla montażu akumulatorów, ich funkcjonowania, jakości, bezpieczeństwa, estetyki i rentowności.
W budowie akumulatora nanoszenie płynów w trudnodostępnych przestrzeniach, na nierównych lub nieregularnych powierzchniach, czy też na delikatnym podłożu to kluczowe czynniki, które należy uważnie przeanalizować, jako że mogą mieć znaczny wpływ na całokształt produkcji. Warunkują one bezpośrednio ruch systemu dozującego w osi X, wymagając ruchu po nierównych powierzchniach i aplikacji stosownej dawki płynów w odpowiedniej pozycji. Również czas cyklu dozowania kropel i przepustowość są do pewnego stopnia warunkowane przez topografię powierzchni podłoża.
Nanoszenie płynów technologicznych w procesie fabrykacji akumulatorów obejmuje szereg metod, dostosowanych do konkretnych procesów dozowania o szerokim spektrum funkcjonalności.
Najnowsze zautomatyzowane oprzyrządowanie dozujące zapewnia wysoki stopień kontroli procesu, umożliwiając dawkowanie klejów, past lutowniczych i innych płynów technologicznych z wysoką regularnością. Jednostki dozujące, odpowiadające za nanoszenie kropel, ściegów i wypełnień w szerokim zakresie parametrów, wyposażone są w różne możliwości dopracowania procesu aplikacji.
Od precyzyjnych dozowników stołowych, przez systemy zaworów pneumatycznych, progresywne pompy kawitacyjne, piezoelektryczne systemy zaworów strzelających, po zautomatyzowanie linie dozujące, wszędzie tam znajdziemy szereg czynników przemawiających za użyciem bardziej precyzyjnej metody dozowania o większym stopniu kontroli procesu na potrzeby budowy akumulatorów pojazdów elektrycznych:
- Dokładność i powtarzalność kropla-po-kropli ulega poprawie w wyniku adaptacji bardziej zautomatyzowanego sposobu dozowania o większej kontroli procesu.
- Nie ulega wątpliwości, że za zwiększeniem automatyzacji idzie wzrost produktywności.
- W konsekwencji przestawienia się na zautomatyzowane linie dozujące poprawie ulega jakość detali, co wynika z redukcji rozbieżności w pracy operatorów. Możliwość ustawienia precyzyjnych parametrów dozowania dla danego zadania przekłada się na zwiększoną kontrolę procesu i zapewnia umieszczenie właściwej dawki płynu na każdej części.
- Przy zastosowaniu systemów zautomatyzowanych spadają wskaźniki napraw i odrzuceń, tym samym zwiększa się wydajność linii produkcyjnych i rentowność producenta.
- Dzięki zastosowaniu bardziej kontrolowanego procesu dozowania znacznie zmniejsza się zużycie płynów technologicznych.
Niezależnie czy mówimy o aplikacji kleju światłoutwardzalnego w montażu modułu akumulatora, czy o nanoszeniu płynu zapewniającego przyleganie warstw katodowych i anodowych – dokładna charakterystyka płynów technologicznych i wyznaczenie optymalnych parametrów dozowania dla danego zastosowania są ważnymi czynnikami powodzenia implementacji procesów dozowania w montażu każdego komponentu akumulatora.
Powtarzalność kropla-po-kropli, dokładność i kontrola procesu
Powtarzalność kropla-po-kropli i dokładność to niezaprzeczalnie czynniki o krytycznym znaczeniu w dozowaniu płynów, a szczególnie istotne w produkcji komponentów akumulatorów. Naniesienie właściwej ilości płynu ma wielki wpływ na integralność produktu, ale determinuje także płynny przebieg dalszych etapów produkcji. Systemy dozujące najnowszej generacji są w stanie rozprowadzać praktycznie wszystkie płyny technologiczne z bezbłędną precyzją.
Inną zaletą dozowania precyzyjnego o szczególnym znaczeniu dla producentów akumulatorów jest automatyczna kontrola optyczna AOI (Automated Optical Inspection). W połączeniu z kamerami CCD i laserami współogniskowymi, systemy zautomatyzowane ze sterowaniem wizyjnym zapewniają optyczną kontrolę objętości dawki płynu i dokładności pozycjonowania, zapewniając zgodność parametrów dozowania.
W przypadku dozowania zrobotyzowanego, przy użyciu dostępnych systemów wizyjnych, oprogramowanie AOI weryfikuje szerokość i średnicę naniesionego płynu. Z laserem współogniskowym system AOI dokonuje pomiaru nie tylko szerokości i średnicy, lecz także wysokości naniesionego płynu, dostarczając trójwymiarowej weryfikacji dozowania i określa, czy zostały spełnione wymagania. Laser współogniskowy jest w stanie określić wysokość dawki bez względu na przezroczystość płynu, która czasami zaburza inne pomiary jakości. Ciągły przepływ danych procesowych w pętli zapewnia zautomatyzowaną kontrolę jakości, oszczędzając producentom czasu i kosztów.
Montaż ogniw i produkcja modułów akumulatorów pojazdów elektrycznych
Zawory natryskowe i dozujące, a także zautomatyzowane systemy dozowania pomagają producentom uzyskać wysokowydajne, pozbawione defektów akumulatory w krótszym czasie produkcji, dzięki precyzyjnemu dozowaniu płynów technologicznych z wąskim marginesem tolerancji rozmiaru i dokładności pozycjonowania. Do produkcji ogniw litowo-jonowych i modułów akumulatorów samochodów elektrycznych stosuje się kilka rodzajów rozwiązań dozujących.
Do zastosowania w ogniwach i modułach akumulatorów pojazdów elektrycznych wymagane są różne kleje o niskiej i średniej lepkości, odpowiadające za spajanie komponentów. Aby nanosić ekstremalnie dokładne dawki klejów utwardzanych promieniami UV i innych płynów technologicznych w obrębie płytek sterujących zespołów akumulatorów, niezbędne są zawory precyzyjne.
Spajanie warstw katodowych, anodowych i separatorów
Proces ten wymaga aplikacji niewielkich, precyzyjnych dawek materiału do łączenia ponad stu cienkich warstw elektrod do produkcji cylindrycznych i pryzmatycznych ogniw akumulatorów litowo-jonowych. Wymagany jest także bardzo krótki czas aplikacji, od jednej do czterech sekund na kroplę światłoutwardzalnego kleju nanoszonego pomiędzy warstwy anody, katody i separatorów w każdym ogniwie.
W tym przypadku systemy zaworów strzelających zapewniają największy poziom kontroli przy dużej szybkości wymaganej w takich zastosowaniach. Zawory strzelające, takie jak Nordson EFD PICO Pµlse, natryskują dawkę płynu o nawet tak niewielkich rozmiarach jak pół nanolitra z częstotliwością 1000 Hz w trybie ciągłym, w porywach do 1500 Hz (dawek na sekundę). Jako że nie wymaga ruchu w osi Z, PICO Pµlse może nanosić niezwykle dokładne i powtarzalne dawki na nierównych powierzchniach.
Przy użyciu wymiennych, modułowych zespołów technologii PICO Pµlse XP, producenci mogą aplikować precyzyjne i powtarzalne mikro-dawki, łącząc ogniwa w moduły akumulatora
Rozszerzając tę gamę możliwości, Nordson EFD zaprezentował ostatnio system piezoelektrycznych zaworów strzelających PICO Pµlse XP, zaprojektowany w celu utrzymania precyzji i powtarzalności bezkontaktowego nanoszenia płynów, bez różnic w zależności od egzemplarza, również po konserwacji i niezależnie od zmian czynników zewnętrznych, takich jak wahania temperatury. Jest on wyposażony w funkcjonalność ciągłego sterowania tłokiem, która umożliwi samoregulację zaworu w celu zachowania mikronowych ustawień tłoka przez długi czas, bez względu na warunki zewnętrzne wpływające na parametry dozowania w miarę upływu czasu.
Napełnianie ogniwa elektrolitem
Taki proces dozowania musi być odporny na korozyjne właściwości elektrolitu i nanosić dokładne, powtarzalne ilości materiału przenoszącego dodatnie jony litu pomiędzy warstwami katodowymi i anodowymi.
Rozwiązaniem problemu są zawory z korpusem z kopolimeru POM do dozowania substancji korozyjnych, takich jak elektrolity. Przykładem takiego zaworu jest membranowy zawór Nordson EFD serii 702V-A, którego konstrukcja zapobiega niekorzystnemu wpływowi uwięzionych pęcherzyków powietrza na jakość i wydajność ogniw akumulatorów.
Uszczelnienie pokrywy akumulatora
Aby uniemożliwić przebicia należy zakleić pokrywy cylindrycznych i pryzmatycznych ogniw dokładną, powtarzalną ilością światłoutwardzalnego kleju. Strzelające systemy dozowania zapewniają szybkość i precyzję, spełniając wymagania wydajności produkcji i kontroli jakości w takich zastosowaniach.
Kontrola temperatury
Niekontrolowane zmiany temperatury stanowią duże zagrożenie dla bezpieczeństwa zespołu akumulatorów i pojazdu elektrycznego podczas eksploatacji. By nim zapobiec stosowane są między innymi materiały termoprzewodzące, jako że absorbują ciepło z nagrzanych akumulatorów. W celu osiągnięcia żądanego rezultatu, konstruktorzy muszą wyliczyć i zapewnić precyzyjną aplikację właściwej ilości substancji termoprzewodzącej dokładnie w określonych punktach modułów i zespołów akumulatorów. Zdolność precyzyjnej aplikacji właściwych płynów odpowiadających za przewodność cieplną dokładnie tam, gdzie potrzeba, jest jedną z unikalnych możliwości technologii dozowania.
Materiały termoprzewodzące nakłada się w celu odprowadzenia ciepła od wrażliwych komponentów do obudowy zewnętrznej lub wymienników ciepła.
W produkcji akumulatorów konwencjonalnie zamiast pasty stosowano ręczne nakładanie taśmy termoprzewodzącej lub przekładek – ze względu na oszczędność kosztów. Jednak przekładki nie zawsze odpowiadają różnym geometriom odstępów, co uniemożliwia jednolite rozmieszczenie materiału termoprzewodzącego na części.
W niektórych przypadkach w produkcji akumulatorów producenci stosują ręczne dozowniki płynów, umożliwiające pełne pokrycie tam, gdzie nie zawsze jest to możliwe z użyciem taśmy lub przekładek. Jednak przy ręcznym dozowaniu występują odstępstwa w rozmieszczeniu materiału, wynikające z różnic w pracy operatorów.
Rozwiązaniem tych problemów są progresywne pompy kawitacyjne, jak np. pompa Nordson EFD model 797PCP, zaprojektowana specjalnie do aplikacji pasty termoprzewodzącej w akumulatorowych wymiennikach ciepła. Pompa zapewnia idealnie szczelną komorę dozowania zapobiegającą ścinaniu, pulsacji i ściskaniu płynu, które mogą uszkodzić wypełniacze i cząstki wchodzące w skład pasty. Pompa zapewnia wysoką precyzję objętości płynu i powtarzalność na poziomie +/- 1%, w celu systematycznej aplikacji płynu.
Zalewanie i uszczelnianie komponentów akumulatorów
Zalewanie i uszczelnianie komponentów elektrycznych zapobiega przenikaniu wilgoci i innych substancji do wnętrza obudowy akumulatora i spowodowanym tym zaburzeniom. W zalewaniu sprawdzi się progresywna pompa kawitacyjna Nordson EFD 797PCP-2K, zapewniająca powtarzalne wypełnienie objętościowe niewielkich luk.
W uszczelnianiu, wymagającym mikro-kropel sprawdzi się zawór iglicowy Nordson EFD serii xQR41 MicroDot, utrzymujący rozmiar kropli kleju światłoutwardzalnego z średnicą od zaledwie 150 µm, wykorzystujący regulowany skok iglicy, umożliwiający użytkownikowi utrzymanie stałej wielkości dawki.
By zapewnić optyczną weryfikację rozmiaru nanoszonej dawki i jej położenia – na potrzeby precyzyjnej kontroli jakości, we współpracy z robotami sterowanymi wizyjnie – można zastosować oprogramowanie do automatycznej kontroli optycznej z laserami współogniskowymi systemu OptiSure, również z oferty Nordson EFD.
Powłoki konformalne i uszczelnienia płytek PCB
Powlekanie gęsto zabudowanych płytek PCB akumulatorów pojazdów elektrycznych dla uzyskania wodoodporności i zapobiegnięcia korozji i utlenianiu wymaga dokładnej aplikacji płynnej powłoki konformalnej w ciasnych przestrzeniach z ograniczonym dostępem i uniknięcia przy tym wylewu nadmiaru płynu, co mogłoby doprowadzić do zanieczyszczenia innych obszarów płytki i być może także jej uszkodzenia.
W praktyce przemysłowej do selektywnego nakładania powłok konformalnych często stosowane są powlekarki. Dla ułatwienia aplikacji w takim systemie, materiał powłoki bywa czasem rozcieńczany rozpuszczalnikiem, by poprawić jego charakterystykę przepływu. Rozrzedzenie może prowadzić do rozlania materiału również w miejscach, gdzie nie powinna docierać powłoka – co zwiększa ryzyko naruszenia integralności powłoki mającej chronić płytkę i wymaga podjęcia dodatkowych kroków zapobiegawczych.
Zawór strzelający Nordson EFD Pico Pµlse umożliwia producentom obsługę płytek PCB z wykorzystaniem szybkości i dokładności oferowanej przez dozowanie bezkontaktowe
Zastąpienie powlekarki zaworem strzelającym, takim jak zawór Pico Pµlse, umożliwia producentom aplikację dokładnej ilości materiału powłoki konformalnej bez potrzeby rozrzedzania płynu. Zawór strzelający zapewnia precyzyjną kontrolę dozowania przy wysokiej szybkości do 1000 Hz (cykli na sekundę), co skutkuje redukcją przerw powłoki i zwiększa wydajność w pojedynczym przebiegu procesu.
Montaż końcowy
Klejenie obudowy i pakietowanie wieńczy proces montażu akumulatorów, dodając na koniec sztywność i zabezpieczenie struktury. Na tym etapie zasadniczo stosowane są żywice epoksydowe i silikony, cechujące się szybkim czasem schnięcia i zapewniające efekt w postaci wodoodpornego zespołu akumulatorów, umożliwiającego dostęp i obsługę serwisową.
Robotyzacja dozowania płynów
Rozwój w zakresie zrobotyzowanego dozowania wychodzi na przeciw zapotrzebowaniu na wydajniejszą produkcję akumulatorów samochodów elektrycznych, poprzez opracowanie specjalistycznych technologii dozowania dla zautomatyzowanych linii produkcyjnych i montażowych, a także dla jednostkowych urządzeń produkcyjnych.
W ramach wielu zastosowań zawór dozujący montowany jest na sześcioosiowym ramieniu robota lub na stołowym robocie kartezjańskim. Przykładem może być zawór strzelający PICO Pµlse zainstalowany na sterowanym wizyjnie robocie kartezjańskim Nordson EFD serii EV, przeznaczonym do zautomatyzowanego nanoszenia powłok konformalnych na płytki PCB akumulatorów. Takie połączenie zapewnia aplikację dokładnej ilości płynu dokładnie tam, gdzie trzeba w obrębie płytki PCB.
Zrobotyzowane systemy dozujące, takie jak robot dozujący typu gantry Nordson EFD serii GV, umożliwiają montaż w systemie transportu przenośnikowego, wymaganego przez produkcją akumulatorów litowo-jonowych do aut elektrycznych. System kontroli ruchu robota w trzech wymiarach pozwala na zaprogramowanie nanoszenia kropek, linii, okręgów, krzywych i krzywych złożonych. Położenie i dokładność aplikacji dawki są weryfikowane przez oprogramowanie do automatycznej kontroli optycznej. W parze z laserem współogniskowym na robotach do zautomatyzowanego dozowania płynów Nordson EFD serii PRO i PROPlus, system kontroli optycznej dokonuje pomiaru wysokości naniesionego płynu, a także jego szerokości i średnicy, dostarczając trójwymiarowej weryfikacji dozowania.
Wymagania stawiane zrobotyzowanym systemom dozującym w produkcji akumulatorów są tak zróżnicowane jak środowiska produkcyjne, w których pracują. Identyfikacja tych wymogów ułatwi wybór optymalnego systemy zrobotyzowanego i dozującego dla danego zastosowania.
o Nordson EFD:
Nordson EFD projektuje i produkuje precyzyjne systemy dozowania płynów, zarówno w konfiguracji stołowej, jak i dla linii zautomatyzowanych. Umożliwiając producentom precyzyjną i powtarzalną aplikację tej samej ilości kleju, smaru lub innego płynu, za każdym razem, na każdej części – systemy dozowania EFD pomagają przedsiębiorstwom z różnych gałęzi przemysłu zwiększyć przepustowość i jakość, a także obniżyć koszty produkcji. Inne kompetencje w zakresie zarządzania substancjami płynnymi obejmują wysokiej jakości cylindry strzykawkowe i kartridże do jedno- i dwukomponentowych materiałów, wraz z szeroką gamą złączy na potrzeby kontrolowanego przepływu płynów w środowisku medycznym, bio-farmaceutycznym czy przemysłowym. Firma jest także wiodącym producentem specjalistycznych past lutowniczych do zastosowań dozowanych i drukowanych w przemyśle elektronicznym.
osoba kontaktowa:
James Rawstron, Content Marketing Specialist, Nordson EFD
40 Catamore Blvd., East Providence, RI 02914
tel.: 401-431-7109
email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
więcej informacji:
linkedin.com/company/nordson-efd
o Nordson Corporation:
Korporacja Nordson dostarcza precyzyjnych rozwiązań technologicznych, pomagających jej klientom zwiększyć wydajność, produktywność i niezawodność, umożliwiających wprowadzenie nowych produktów i cech konstrukcyjnych, a także zmniejszenie zużycia materiałów. Firma konstruuje, produkuje i sprzedaje zróżnicowane produkty i systemy wykorzystywane w dozowaniu kleju, powłok, uszczelnień, biomateriałów i innych substancji; w gospodarce płynami, badaniu i kontroli jakości, w zakresie utwardzania promieniami UV i plazmowej obróbki powierzchni, opierając się na doświadczeniu i bezpośredniej sieci sprzedażowej i serwisowej. Nordson obsługuje rynki końcowe dóbr konsumpcyjnych trwałych i nietrwałych, w tym branżę opakowaniową, włókienniczą, elektroniczną, medyczną, AGD, energetyczną, transportową, budowlaną i ogólnie produkcyjną w zakresie montażu i wykończenia produktu.
Założona w 1954 roku, z siedzibą w Westlake w stanie Ohio, firma prowadzi działalność i posiada przedstawicielstwa w ponad czterdziestu krajach.