17 września 2019


(artykuł reklamowy)

Dzięki trakerowi FARO ION firma Tacchi Giacomo e Figli S.p.A., włoski producent obrabiarek, może wykonywać pomiary 3D dużych maszyn i obrabianych części, znacznie przy tym oszczędzając na czasie.

Tacchi Giacomo e Figli S.p.A. to firma o długiej historii i jeden z najbardziej prestiżowych włoskich producentów obrabiarek, działający w prowincji Mediolanu, w głównym ośrodku przemysłowym Lombardii (Włochy).  „Nasz zakład produkuje duże maszyny, przeznaczone przede wszystkim do obróbki komponentów, takich jak wały korbowe, turbiny, rury i części o masie do 250 ton, średnicy do 5 metrów i długości do 20 metrów” — mówi Angelo Malosetti, dyrektor techniczny firmy.


F1_Tacchi
Traker FARO w akcji w zakładzie Tacchi Giacomo e Figli S.p.A.

W rzeczywistości Tacchi działa z powodzeniem w różnych sektorach mechaniki precyzyjnej ciężkiej: petrochemia, lotnictwo, metalurgia, sektor energetyczny itp. „Obecnie mamy dobry okres – kontynuuje Malosetti – mimo że środowisko, w którym działamy, jest skomplikowane i nadzwyczaj konkurencyjne. Na rynku nie ma już zapotrzebowania na produkty konwencjonalne czy standardowe, lecz na maszyny specjalne, dostosowane w każdym calu do wymogów klienta. Ponieważ są to duże maszyny, niezbędne są odpowiednie urządzenia do obróbki i pomiarów”. Patrząc z tej perspektywy, warto zwrócić uwagę na to, jak firma Tacchi znalazła idealnego partnera, jakim jest firma FARO.

F3_Tacchi
Mierzenie płaskości platformy tokarskiej

„Nasza współpraca z FARO jest bardzo intensywna i opłacalna. Poza wysoką jakością produktu i wsparciem technicznym bardzo cenimy możliwość otrzymywania aktualnych informacji o nowościach i postępie technologicznym. Najnowszym narzędziem wprowadzonym do użytkowania w Tacchi jest traker FARO ION, przyrząd, który można ustawiać bezpośrednio przed mierzoną częścią. Korzyści pod względem czasu i organizacji pracy są znaczne: w przeszłości urządzenia pomiarowe były w większości stacjonarne i znajdowały się w laboratorium metrologicznym. Nie było takiej możliwości, aby przenieść bardzo ciężkie i olbrzymie części w pobliże urządzenia. Lecz dzisiaj – kontynuuje dyrektor techniczny – jest zupełnie odwrotnie: dzięki trakerowi FARO ION możemy mierzyć wielkie części szybko i prosto, dokładnie tam, gdzie się znajdują”.

W szczegółowym ujęciu traker FARO ION to nadzwyczaj precyzyjne, przenośne współrzędnościowe urządzenie pomiarowe 3D, które ułatwia produkcję, optymalizuje procesy i dostarcza rozwiązania dzięki szybkim, prostym i dokładnym pomiarom.  „Już od pewnego czasu mamy do czynienia z wysoką jakością produktów FARO. Dzięki wdrożeniu trakera ION nasz zakres roboczy podczas kontroli zwiększył się do 55 metrów, a zasięg w poziomie wzrósł do ±270°. Te parametry umożliwiają całkowite zaspokojenie wszystkich naszych potrzeb. Na przykład wystarczy tylko jedno ustawienie, aby idealnie wyrównać stoły robocze” — mów Malosetti. Wcześniej pracownicy lombardzkiej firmy musieli pracować etapami i zmieniać ustawienie tradycyjnych urządzeń pomiarowych za każdym razem, co wcale nie było proste.
Podczas instalacji maszyn o dużej długości oszczędność czasu może teraz być liczona w dniach.

faro_3
Trakery firmy FARO
od lewej: Laser Tracker ION, Laser Tracker Vantage


„Traker laserowy – kontynuuje Angelo Malosetti – jest ustawiony na obrotowej podstawie i obsługiwany przez pięciu wykwalifikowanych robotników, dzięki czemu mierzymy nie tylko produkowane maszyny, lecz także części znajdujące się nadal w obróbce. W ten sposób możemy na przykład sprawdzić „prostość” głębokich otworów i płaskość powierzchni. Po nabraniu wprawy w obsłudze oprogramowania i procedurach użytkowania urządzenie jest łatwe w obsłudze i intuicyjne, dzięki olbrzymiej wszechstronności i możliwości użytkowania w ciasnych i zatłoczonych miejscach, oraz funkcji offsetu zmian temperatury, ciśnienia i wilgotności”.

„Jesteśmy bardzo zadowoleni z wyników, jakie osiągamy dzięki trakerowi FARO. Mierzenie części jest znacznie prostsze, szybsze i bardziej efektywne” — podsumowuje Malosetti.


Zakłady maszynowe Tacchi Giacomo & Figli S.p.A. w Castano Primo, Mediolan (Lombardia, Włochy) zostały założone przez Giacomo Tacchi w 1926 roku. Wraz z upływem lat firma przeszła wiele zmian pod względem typu produkowanych maszyn, wielkości i liczby pracowników. Obecnie w firmie jest zatrudnionych ponad 170 osób wyspecjalizowanych w produkcji dostosowanych do potrzeb klienta średnich i ciężkich tokarek CNC, centrów tokarskich i wierteł do głębokich otworów.

www.tacchi.it www.faro.com/pl-pl

Czytaj także:

Więcej rozwiązań dla pneumatyki od Metal Work Więcej rozwiązań dla pneumatyki od Metal Work
Poprzez wprowadzanie nowych, często niestandardowych produktów Metal Work stara się poszerzyć zakres dost...
Wyspy zaworowe nowej generacji Wyspy zaworowe nowej generacji
Wyspy zaworowe Clever są kontynuacją oraz rozszerzeniem rodziny wysp zaworowych Multimach. Pierwszą wersj...
Korpusy maszyn i urządzeń; część 1 Korpusy maszyn i urządzeń; część 1
Korpusy występują we wszystkich maszynach i wielu urządzeniach technicznych. Wiążą one w jedn...
Polskie obrabiarki specjalne; cz. 1 Polskie obrabiarki specjalne; cz. 1
  Pod koniec lat siedemdziesiątych ubiegłego wieku w USA sprzedawano duże ilości polskich obrabiarek...