26 września 2023


Drodzy Czytelnicy,

Po pierwsze: gospodarka - takie hasło było motorem napędowym kampanii wyborczej jednego z ugrupowań, kształtujących naszą rzeczywistość ostatnich lat. Hasło jak hasło, znaczenia nabiera dopiero w określonym kontekście. Dzięki temu, że kontekstu dostarczają nasze współczesne realia, jesteśmy w stanie dopisać ciąg dalszy do niejednej z głoszonych wcześniej „strategii dla Polski”. Patrząc na stan polskiego przemysłu: stoczniowego, motoryzacyjnego, obrabiarkowego itd. możemy z dużym prawdopodobieństwem uniknięcia pomyłki dokończyć: „Po pierwsze: gospodarka – do likwidacji!”.
Z różnych powodów, nie we wszystkich branżach przemysłowych na szczęście jest tak tragicznie; choćby nasze maszyny górnicze, które opisujemy w dziale Polskie Projekty, to produkty z powodzeniem konkurujące z potentatami na światowych rynkach.
Polska myśl inżynierska mimo wszystko ma się jeszcze dobrze. Jej przejawy będziemy niezmiennie starali się opisywać na naszych łamach.
W tym wydaniu podejmujemy tematykę połączeń skurczowych. Jako, że brak jest innych aktualnych publikacji na ten temat, mamy nadzieję, że nasze opracowanie będzie prawdziwie pomocne przy próbach praktycznego zastosowania tej technologii. A pola do jej wykorzystania są szerokie.
Tradycyjnie zachęcamy Państwa do dzielenia się z nami opiniami o prezentowanych w naszym miesięczniku treściach, czy to drogą mailową, czy za pomocą usług Poczty Polskiej. Stosowne adresy zamieszczamy w stopce redakcyjnej (na następnej stronie). Będziemy wdzięczni za każdą uwagę. Chcemy, aby dzięki nim czasopismo stawało się coraz bardziej użyteczne dla Państwa.
Na koniec winniśmy Państwu przeprosiny. W poprzednim wydaniu, w zapowiedziach tego numeru, znalazło się kilka tematów, planowanych do obecnej edycji. Niestety  nie otrzymaliśmy tych materiałów, mimo wcześniejszych uzgodnień. Prosimy zatem o wyrozumiałość. Mamy nadzieję, że zawartość tego wydania zrekompensuje Państwu brak zapowiadanych wcześniej publikacji.

Z życzeniami interesującej lektury –

Przemysław Zbierski