12 czerwca 2021

 

weeder

Amerykańska firma Carbon Robotics zaprezentowała autonomiczny robot pielący Weeder na podwoziu kołowym. Jest to zintegrowana, automatyczna platforma, łącząca najnowsze osiągnięcia w dziedzinie systemów wizji komputerowej i tzw. rolnictwa precyzyjnego z nowoczesnymi rozwiązaniami w zakresie robotyki i pojazdów autonomicznych.

 

ExRay Small

Szwajcarska firma Hydromea opracowała kompaktowy dron podwodny, wyposażony w bezprzewodowy system łączności, umożliwiający zarówno sterowanie, jak i przesył obrazu wideo w rozdzielczości HD w czasie rzeczywistym.

 

metl2

Wraz z rozwojem napędów wykorzystujących paliwa kriogeniczne wzrasta zapotrzebowanie na instalacje służące do przechowywania takich materiałów. W produkcji zbiorników, przewodów i innych podzespołów kriogenicznego układu paliwowego, pracujących z temperaturami dochodzącymi do -253 °C (ciekły wodór), jednym z wyzwań konstrukcyjnych jest dobór odpowiednich technik łączenia elementów. Są to niejednokrotnie podzespoły złożone z części wykonanych z materiałów o różnej charakterystyce.

 

metl2

Prof. Fadel Adib z Massachusetts Institute of Technology zaprezentował robota zdolnego do wyszukiwania różnych przedmiotów. Wykorzystał prze tym tzw. penetracyjną częstotliwość radiową.

 

metl2

W miarę rozwoju techniki precyzyjny pomiar przyśpieszeń staje się coraz ważniejszy. Akcelerometry uruchamiają poduszki powietrzne w samochodach, stają się nieodzowne dla prawidłowego działania ekranów w telefonach, a nawet odpowiadają za nawigację samolotów i rakiet w chwilach gdy zawodzi GPS.