6 grudnia 2021

 

AB6 JetQuad

Opracowany przez przedsiębiorstwo FusionFlight z Teksasu dron AB6 powstał na bazie wcześniejszego wariantu rozwojowego AB5 i został wyposażony w udoskonalone podzespoły, takie jak układ elektryczny, paliwowy, system wektorowania ciągu czy rama, chroniąca silniki.

 

direct energy deposition druk3d

Naukowcy z rosyjskiego instytutu Skoltech (Skolkovo Institute of Science and Technology) użyli drukarki 3D do uzyskania metalowego elementu o kompozycji stopowej zmieniającej się w obrębie próbki. Choć do produkcji wykorzystano niemagnetyczne proszki metali, otrzymano stop o właściwościach magnetycznych.

 

NASA ORNL kompozyt węglowy

Naukowcy z Oak Ridge National Laboratory opracowali nowy proces technologiczny, pozwalający na uzyskanie kompozytów węglowych odpornych na działanie ekstremalnie wysokich temperatur. Otrzymany kompozyt zostanie przetestowany we współpracy z NASA tej jesieni.

 

Borek magnezu (MgB2) ma potencjał stać się tanim i ogólnie dostępnym materiałem nadprzewodzącym na potrzeby wielu różnych zastosowań. Jednak porowata struktura tego materiału ogranicza możliwości jego wykorzystania. Zespół naukowców z japońskiego Shibaura Institute of Technology opracował nową technologię otrzymywania gęstych, masywnych struktur MgB2 za pomocą spiekania iskrowo-plazmowego (SPS).

 

chłodzenie bez prądu 1

Obniżanie temperatury w celu przechowywania żywności lub chłodzenia pomieszczeń jest problemem, szczególnie w krajach o gorącym klimacie. Urządzenia chłodnicze i klimatyzacyjne pochłaniają ogromne ilości energii, a utrzymanie niskich temperatur w miejscach gorących i pozbawionych prądu wydaje się niemożliwe.