30 listopada 2023

 

Tanie odzyskiwanie metali z akumulatorów

Recykling akumulatorów ciągle stwarza problemy. Wiele mówi się o szukaniu kolejnych złóż metali rzadkich, a bardzo niewiele o doskonaleniu metod ich pozyskiwania z zużytych akumulatorów, których ilość jest ogromna. Poczynając od starych telefonów na samochodach kończąc. Przy czym procentowa zawartość niklu czy kobaltu w starych akumulatorach jest większa niż w złożach naturalnych.

 

tetraflex robot

Zespół naukowców z Uniwersytetu w Bristolu wraz z miejscowym Laboratorium Robotyki opracował robota, który może zmieniać kształt, aby realizować różne scenariusze działań. Jest to czworościan zbudowany z elastycznych rurek, który może poruszać się po trudnym terenie, przechodzić przez małe szczeliny, obejmować i transportować delikatne przedmioty, takie jak np. jajko.

 

Rice University prowadzi wiele badań dotyczących tanich i efektywnych metod pozyskiwania surowców, które z roku na rok stają się potrzebne w coraz większych ilościach. Badania te finansowane są przez Departament Energii USA, a często również przez fundusze wojskowe.

 

Skaczące mikroroboty z napędem spalinowym

Naukowcy z Cornell University połączyli miękkie mikroaktuatory z paliwem chemicznym o wysokiej gęstości energetycznej, aby zbudować czworonożnego robota wielkości dużego owada, który jest zasilany poprzez spalanie. Robot przewyższa swoich konkurentów z napędem elektrycznym pod względem prędkości poruszania, udźwigu, zręczności i wysokości skoku.