24 września 2021

 

Rotating Hammer Riveting

Opracowany przez inżynierów z Pacific Northwest National Laboratory proces nitowania może przyczynić się do obniżenia masy nitowanych podzespołów i przyspieszenia procesów montażowych w przemyśle motoryzacyjnym i lotniczym.

 

katalizator druk 3D

Wysoko efektywny katalizator nowej konstrukcji może pomóc w przezwyciężeniu problemu przegrzewania się komponentów hipersonicznych statków powietrznych, a także przyczynić się do rozwiązania trudności z chłodzeniem w wielu gałęziach przemysłu.

 

Badacze z Complex Materials Group na ETH w Zurychu, we współpracy z Uniwersytetem we Fryburgu opracowali nowego typu kompozytowy laminat, który za pomocą fluorescencji sygnalizuje wewnętrzne odkształcenia, co pozwala na wykrycie potencjalnych uszkodzeń na wczesnym etapie powstawania. Kompozytowy materiał ma strukturę warstwową, jest przezroczysty, wytrzymały, a zarazem lekki.

 

2021 cw WEAV3D 3.jpgmaxWidth720

Niezaprzeczalne zalety materiałów kompozytowych idą w parze z istotnymi ograniczeniami, które wiążą się z wysokimi nakładami pracy i dużymi kosztami jednostkowymi, co utrudnia stosowanie komponentów kompozytowych w produkcji seryjnej. Chris Oberste, który doktoryzował się z technologii produkcji kompozytów i sam zetknął się z tymi problemami w pracy dla koncernów lotniczych, opracował autorskie rozwiązanie, skomercjalizowane pod marką WEAV3D, otwierające drogę do seryjnej produkcji materiałów kompozytowych.

 

striatus printing 05 in3d 1626689936 960x540

Naukowcy ETH Zurych wraz z Block Reaserch Group i Zaha Hadid Architects w nietypowy sposób podeszli do drukowania 3D elementów budowlanych.