Powłoki czyniące niewidzialnymi maszyny i urządzenia od lat spędzają sen z powiek wielu naukowców. Okazuje się, że doskonale z tym problemem radzą sobie owady, a szczególnie mierzące od 4 do 15 mm długości skoczki liściowe.
Prof. inżynierii mechanicznej i biomedycznej z Uniwersytetu Penn State – Tak-Sing Wong wraz z zespołem, od lat zajmuje się badaniem tego zagadnienia. Interesujące badaczy powłoki składają się z tajemniczych cząsteczek zwanych brochosomami, które u każdego owada mają identyczne wymiary. Cząsteczki mają niezwykłą geometrię, przypominającą piłkę pokrytą wgłębieniami.
Za pomocą druku 3D wykonano ich syntetyczną wersję. Okazało się, że można uzyskać powłokę absorbującą 94% światła w zakresie od ultrafioletu, poprzez pasmo widzialne, po bliską podczerwień. Ważne było zachowanie odpowiednich proporcji. Średnica występujących w naturze brochosomów, niezależnie od gatunku skoczków, wynosiła zawsze 600 nanometrów, a wgłębienia na ich powierzchni – 200 nanometrów.
Obecnie naukowcy próbują otrzymać syntetyczne brochosomy o więszych wymiarach i obliczyć optymalne wartości ich parametrów.
psu.edu