28 maja 2024

Drodzy Czytelnicy,

Projektowanie, konstruowanie – ponownie poruszamy na naszych łamach zagadnienia związane z tak ważną umiejętnością ludzką, jaką jest tworzenie. Słynni konstruktorzy i projektanci najczęściej cieszą się sławą, otaczają ich wielbiciele, piewcy ich talentu. W końcu tworzą oni (a nie każdy to potrafi) często rzeczy dobre, wartościowe, czasem niezwykłe. Toteż i słuszne wydają się – szacunek i podziw dla nich.
Ale też zdarza się przecież, że dzieło, nad którym ktoś długo i ciężko pracował, przypisywane jest komuś innemu. I często nie wynika to ze zwykłej niewiedzy. Jak jest to przykre dla twórcy, przekonali się wiele razy niektórzy nasi konstruktorzy.
A ludzie? Czy nie interesuje ich jak jest naprawdę? Najczęściej, niestety nie. Wystarczy im, że coś mają, podziwiają, czymś się cieszą. A kto to zrobił i dzięki komu mogą się cieszyć – to często jest dla nich bez znaczenia.
Ładnie niegdyś rzecz tę ujął – choć na innej nieco płaszczyźnie – Wiktor Gomulicki:

Kiedy mi młodość lała ogień w żyły,
A dziwne moce w górę mnie wznosiły,
Chcąc się odznaczyć czymś wzniośle zuchwałym,
Przed krzyżem głowy odkrywać nie chciałem.

W tej samej szumnej, tytanowej porze
Anioł mnie życia zawiódł aż nad morze.
Tam, bezmiernością ruchu i błękitu
Zdumiony – głowę odkryłem z zachwytu.

Dziś, gdy rozważam minione zapały,
Ów czas, gdy silny znaczyło: zuchwały,
Myślę, ze tylko pychą dusza chora
Mogła czcić dzieło, a nie znać Autora.

I rzeczywiście. Najbardziej chyba widać niewdzięczność ludzką na przykładzie tego, jak dziś traktowany jest pierwszy Twórca, Stworzyciel wszystkich rzeczy widzialnych i niewidzialnych, Bóg...
Zbliżają się Święta Bożego Narodzenia, życzę Państwu, aby ten wyjątkowy czas obfitował nie tylko w tkliwości i wzruszenia ale i w głęboką refleksję nad życiem, jego sensem i celem, abyśmy nie zmarnowali tego, co dla nas i w nas zostało stworzone.
A w bieżącym wydaniu Projektowania i Konstrukcji Inżynierskich obok wyżej wymienionej tematyki znajdą Państwo także m.in.: pierwszy z cyklu artykułów przedstawiających projektowanie form wtryskowych (od A do Z!), opracowanie na temat mechatroniki spawania, opis procesu obróbczego z wykorzystaniem programu CAM oraz – UWAGA – zapowiedź wybranych tematów, które planujemy zamieścić w przyszłym roku.

Zachęcam zatem do lektury i do zobaczenia w 2011 roku!

Przemysław Zbierski