24 kwietnia 2024

 

Robot bąbelkowy

Jednym z wyzwań dla twórców robotów jest miniaturyzacja. Wiele procesów przemysłowych operuje częściami o rozmiarach mniejszych od milimetra. Mikroskopijna precyzja wymagana jest również w chirurgii. Dotychczas budowane mikroroboty potrafią się przemieszczać, ale niestety nie są w stanie łączyć elementów. Konieczne do tego są tradycyjne sposoby.

Naukowcy z American Chemical Society, z zespołu kierowanego przez Niandong Jiao i Lianquing Liu, opracowali ciekawe rozwiązanie.

Utworzyli pęcherzyki w wodzie o wielkości kilkuset mikrometrów z niewielkim dodatkiem żywicy syntetycznej. Ruchy i rozmiar pęcherzyków kontrolowane są za pomocą lasera. Działanie promienia laserowego powoduje również to, że woda odparowuje, pozostawiając żywicę. Tą metodą udało się wykonać przeguby, koła zębate, łańcuch w kształcie węża i model pojazdu. Wszystko to zaprezentowano podczas konferencji prasowej, zapowiadając dalszy rozwój składającego się z wodnych bąbelków robota, np. z dodatkiem materiałów przewodzących prąd elektryczny.

acs.org