19 czerwca 2024

 

News 2 Bifenyleen struktura

Węgiel przyjmuje różne formy, od diamentu po grafit, i nawet tak zadziwiające jak jednoatomowy grafen, który jest najcieńszym znanym materiałem. Każdy jego atom połączony jest z trzema sąsiednimi, tworząc sześciokąty przypominające plaster miodu. Teoretycznie atomy węgla mogą układać się w inne sieci, jednak dotąd nie sprawdzono tego praktycznie.

Naukowcy z uniwersytetów w Marburgu w Niemczech i fińskiego Aalto postanowili ten stan zmienić. Odkryli nową sieć węglową o grubości jednego atomu ale składającą się z kwadratów, sześciokątów i ośmiokątów. Jej właściwości elektroniczne bardzo różnią się od grafenu. Sieć nazwana bifenylenową ma właściwości metaliczne. Jej wąskie paski o szerokości 21 atomów zachowują się jak metal. Są przewodnikami, podczas gdy grafen jest półprzewodnikiem. Prof. Michael Gottfries z uniwersytetu w Marburgu stwierdził, że mogą być używane jako przewody w urządzeniach mikroelektronicznych. Jego kolega Qitang Fan dodał, że mogą służyć jako doskonały materiał anodowy w akumulatorach litowo-jonowych o dużej pojemności magazynowania litu.

Nowy materiał powstał poprzez złożenie cząsteczek zawierających węgiel na niezwykle gładkiej złotej powierzchni. Obecnie zespoły pracują nad metodą produkcji większych arkuszy, z przekonaniem, że doprowadzi ich to do odkrycia innych, nowatorskich sieci węglowych.

aalto.fi