24 czerwca 2024

 

Układy hydrauliczne obrabiarek skrawających do metalu buduje się z wielu różnych elementów, różnych rodzajów. Jednym z podstawowych jest zasilacz hydrauliczny. Znajduje się on jakby na początku układu hydraulicznego, jednak jego dobór odbywa się na końcu projektowania układu, po zsumowaniu zapotrzebowania czynnika roboczego (oleju) w układzie hydraulicznym oraz obliczenia wymaganego ciśnienia.

Aleksander Łukomski

Zasilacze hydrauliczne to urządzenia, które pozwalają wygenerować odpowiednie ciśnienie czynnika roboczego dla uzyskania właściwych sił pracy odbiorników. Powinny zapewniać sprawne oraz płynne sterowanie odbiornikiem w danym układzie hydraulicznym. Głównymi elementami zasilacza hydraulicznego są:

1. Zbiornik, w którym zgromadzony jest czynnik roboczy (w hydraulice obrabiarkowej najczęściej jest to olej). Zbudowany jest na ogół jako skrzynia z blachy stalowej. Niekiedy skrzynia wykonana jest z aluminium, jako odlew użebrowany dla radiacyjnego chłodzenia oleju, rzadziej z tworzywa sztucznego. Od góry przykręcana jest poprzez uszczelkę płyta górna, często z rynienką dookoła, dla zbierania ewentualnych przecieków i z korkiem spustowym w niższym punkcie rynienki. W płycie tej zamontowany jest zespół pompowy (zwykle pompa poprzez sprzęgło połączona z silnikiem elektrycznym o odpowiednio wyliczonej mocy). Montaż tego zespołu wygląda tak, że pompa najczęściej jest wewnątrz zbiornika, a silnik elektryczny znajduje się nad płytą, ale zdarzają się rozwiązania z zespołem pompowym niezanurzonym w oleju. Wewnątrz zbiornika powinna znajdować się wspawana przegroda umożliwiająca przelewanie oleju powrotnego przez jej górną krawędź do komory, z której olej pobierany jest przez pompę i tłoczony do układu. Ma to na celu zatrzymywanie zanieczyszczeń. Na płycie górnej zamontowany jest korek wlewu oleju z otworkiem odpowietrzenia i filtrem wlewu oleju, a na ściance bocznej znajduje się wskaźnik ilości oleju w zbiorniku, umożliwiający też ocenę zużycia oleju. W dolnej części ściany bocznej znajduje się korek spustu oleju, często z magnesem zbierającym drobne opiłki metalowe. Skrzynia zbiornika powinna być tak ukształtowana, ażeby zasilacz stał co najmniej 100-150 mm nad posadzką. W tym celu powinny być w zbiorniku zamontowane nóżki. Trzeba też uwzględnić, że w wielu zakładach produkcyjnych może być wymóg postawienia zbiornika w wannie wychwytującej przecieki i wycieki oleju.

2. Filtry oleju, zamontowane na płycie górnej zbiornika, zapewniające odpowiednią czystość cieczy roboczej.

 

Cały artykuł dostępny jest w wydaniu 11/12 (170/171) Listopad/Grudzień 2021

pobierz pdf