Miniaturowa oś liniowa do pozycjonowania małych obciążeń
Mała, niezwykle lekka i płaska: to cechy nowej miniaturowej osi liniowej, firmy igus, która została zaprezentowana podczas tegorocznych targów w Hanowerze. Zaprojektowano ją z myślą o prostych zadaniach z zakresu obsługi przenośnej. Jest dostępna w wersji z silnikiem krokowym lub bez.
Niewymagająca smarowania miniaturowa oś liniowa „SLN-27” bazuje na sprawdzonej prowadnicy ślizgowej „drylin N” typu 27. Szynę prowadzącą wykonano z trwałego aluminium eloksalowanego. Dzięki kompaktowym wymiarom (wysokość 22 mm i szerokość 28 mm) „SLN-27” nadaje się przede wszystkim do małych przestrzeni konstrukcyjnych. Ważąca 60 g jednostka zalicza się do najlżejszych napędzanych systemów prowadnic liniowych.
Oś liniowa „SLN27“; minaturowa bez względu na to, czy jest stosowana z silnikiem, czy bez.
Nawet przy maksymalnej długości skoku, rzędu 250 mm, ten miniaturowy aktuator waży zaledwie 160 g. Oś może być dostarczona w połączeniu z silnikiem krokowym NEMA 11. W takim przypadku wymiary zewnętrzne nadal pozostają kompaktowe i wynoszą 28x28 mm. Istnieje również możliwość szybkiego i bezproblemowego podłączenia silników innych producentów, za pomocą kołnierza w uniwersalnym rozmiarze NEMA 11.
Nawet z silnikiem oś „SLN-27” jest niezwykle kompaktowa (wysokość i szerokość 28 mm). Można ją stosować w lekkich zadaniach z zakresu przenoszenia.
Łożyska ślizgowe z tworzywa sztucznego w modułach śrub pociągowych oraz w wózkach prowadzących umożliwiają całkowitą bezsmarowość i bezobsługowość systemu. Właściwy luz wózka nastawia się za pomocą czterech śrub regulacyjnych. Przesuw odbywa się dzięki śrubie pociągowej o średnicy 5 mm, dostępne są warianty skoku śruby 0,8 lub 5 mm. Z uwagi na to, że nadają się one do przesuwów o niewielkim ciężarze, mogą być stosowane do regulowania położenia czujników, jak również do lekkich zadań z zakresu przenoszenia w technice sprzętu i laboratoryjnej.
Specjalistyczny portal inżynierski dla osób zaangażowanych w tworzenie produktów – maszyn, urządzeń, mechanizmów, podzespołów, części, elementów itd. – od koncepcji do ostatecznego wykonania.