26 kwietnia 2024

Naukowcy oraz inżynierowie na całym świecie starają się opracowywać coraz tańsze ogniwa słoneczne. Aby energia uzyskiwana z promieni słonecznych stała się powszechnie dostępna, ogniwa słoneczne powinny być bardziej wydajne, a ich proces produkcji prostszy. Zespół naukowców ze szwajcarskich Państwowych Laboratoriów Inżynierii Materiałowej Empa, kierowany przez Ayodhya N. Tiwari, od dawna prowadzi prace badawcze pozwalające zwiększać wydajność ogniw.



Poprzedni rekord w tej dziedzinie także należał do tej samej grupy naukowców ze Szwajcarii. W maju 2011 roku udało się im osiągnąć poziom 18,7% konwersji energii światła słonecznego na energię elektryczną. W tym roku ponownie zwiększyli oni sprawność swoich ogniw, do wartości 20,4%.
Naukowcy z Empa umieścili cienkie ogniwa słoneczne na elastycznej folii polimerowej. Same ogniwa są wykonane z materiału półprzewodnikowego CIGS (miedź, ind, gal, selen), który już wcześniej dał się poznać jako materiał gwarantujący bardzo wysoki poziom konwersji światła. Tym razem udało się poprawić własności CIGS schładzając półprzewodnik do niskich temperatur. Dodatkowo szklane podłoże zastąpiono elastyczną folią.
Laboratoria Empa nawiązały już współpracę z firmą Flisom, zainteresowaną rozpoczęciem na skalę przemysłową produkcji elastycznych ogniw słonecznych CIGS. Cienkie, lekkie oraz charakteryzujące się dużą sprawnością moduły powinny być atrakcyjnym produktem, który będzie można montować na budynkach o rozmaicie zaprojektowanych elewacjach, farmach solarnych, w samochodach, a także na przenośnych urządzeniach elektronicznych.

źródło: www.empa.ch