(artykuł reklamowy)
W nowoczesnych procesach produkcyjnych wykorzystanie potencjału, jaki tkwi w użytych materiałach, jak również zastosowanych systemach wytwórczych, jest czynnikiem decydującym o konkurencyjności przedsiębiorstwa. Przy rosnących kosztach surowców i energii, potrzebnej zarówno do wytworzenia, jak i przemieszczania wszelkich dóbr, stosowanie materiałów lekkich od lat zyskuje na znaczeniu, a w przyszłości tendencja ta ulegnie zapewne przyspieszeniu. Rozwija się segment wysoko wytrzymałych tworzyw sztucznych i nowoczesnych materiałów kompozytowych. Stare, dobre aluminium – ze względu na swoje liczne zalety – ciągle ma ogromne znaczenie, a równocześnie dynamicznie rozwija się produkcja wyrobów z niezwykle lekkiego, ale wytrzymałego magnezu.
W procesie wytwórczym nie mniej ważny od użytego materiału jest zastosowany system mocowania, i to nie tylko ze względów konstrukcyjnych czy technologicznych, ale również z racji konieczności ochrony środowiska przed odpadami. Jednymi z nich są zużyte dobra materialne, które muszą zostać poddane recyclingowi. Z tego punku widzenia, niezmiennie najkorzystniejszym systemem mocowania pozostaje rozłączne połączenie gwintowe. Czynnik ekonomiczny narzuca konieczność optymalizacji zarówno elementów połączeniowych, jak i procesów montażowych.
EJOT ALtracs Plus
Jeszcze nie tak dawno tradycyjne łączniki gwintowe, wymagające operacji przygotowawczych (wiercenia, gwintowania, czyszczenia) czy też dodatkowych elementów (nakrętki, podkładki, elementy zabezpieczające itd.), były powszechnie stosowane do łączenia części wyrobu. Dziś, stosując wkręty samoformujące, można pominąć wymienione operacje i elementy dodatkowe. Eliminując związane z nimi koszty bezpośrednie, jak i koszty pośrednie pozyskania, magazynowania czy administrowania, możliwe jest obniżenie całkowitych kosztów systemu nawet o 30%. Dobór samogwintujących wkrętów nie może być jednak przypadkowy. Należy stosować wyłącznie wkręty przeznaczone do materiałów, z jakich wykonane są części skręcane. Z kolei konstrukcja węzłów połączeniowych powinna uwzględniać specyficzne zalecenia producenta łącznika. Dlatego też ewentualna zmiana wkrętów w detalach seryjnych powinna być bardzo dokładnie przemyślana.
ALtracs Zmiennie stożkowa strefa formująca |
ALtracs Plus Stożkowa strefa formująca |
Długoletnie doświadczenie w produkcji elementów złącznych, ścisła współpraca z klientami, zrozumienie ich potrzeb i oczekiwań, pozwoliły firmie EJOT na stworzenie rodziny produktów do skręcania wszystkich zapewne materiałów stosowanych aktualnie w przemyśle. Aby sprostać ciągle rosnącym technicznym wymaganiom obciążonych termicznie i dynamicznie wysoko wytrzymałych połączeń w metalach lekkich, EJOT wielokrotnie optymalizował swój sprawdzony w praktyce wkręt samoformujący ALtracs przeznaczony do aluminium i magnezu. Celem dalszych prac rozwojowych było stworzenie wkrętu, który będzie łączył z takimi samymi parametrami wytrzymałościowymi, jakie zapewnia połączenie śrubą metryczną w klasie 10.9. Nowy wkręt samoformujący ALtracs Plus zachował swoją cechę „kompatybilności” ze śrubą metryczną, a równocześnie ma wszystkie zalety śruby samogwintującej. Stożkowa strefa formująca tego nowego wkrętu ułatwia jego wprowadzanie i wnikanie w materiał gwintowany. Odległość do pierwszej nitki gwintu o pełnym zarysie wynosi niezmiennie 4 x P (P – skok gwintu).
Skok gwintu metrycznego i specyficzny kąt zarysu 33° w ALtracs Plus pozostawiają w mniej wytrzymałym aluminium wyciśnięty grubszy ząb gwintu, co w oczywisty sposób zwiększa wytrzymałość pojedynczego zwoju. Stosunek przekroju wygniecionego w aluminium zęba do przekroju zęba stalowej śruby wynosi 3/1 i jest odwrotnością stosunku wytrzymałości obu materiałów. W taki sposób pojedynczy zwój gwintu „słabego” aluminium ma nośność porównywalną z pojedynczym zwojem „mocnej” stali. Kryterium wytrzymałości połączenia, jakim jest zerwanie gwintu, osiągane jest w tym wypadku już przy małych długościach skręcania.
Zalety wkrętu ALtracs Plus:
|
Asymetria gwintu (22° kąt roboczy i 11° kąt pomocniczy) obniża siły wygniatania, zmniejszając tym samym moment obrotowy niezbędny do uformowania gwintu. Kąt roboczy 22° z kolei w zasadniczy sposób wpływa na podwyższenie momentu niszczącego (geometrię gwintu ALtracs Plus i jej wpływ na wytrzymałość połączenia szczegółowo opisano w materiałach informacyjnych firmy EJOT).
Niski moment obrotowy wkręcania i wysoki moment niszczący połączenie oferują szeroki tzw. kanał montażowy, zapewniający bezpieczne skręcanie prostymi wkrętarkami pneumatycznymi czy elektrycznymi. Okrągły przekrój poprzeczny łącznika, w kombinacji z różnymi długościami skręcania (1 ÷ 2,5 x d, gdzie d jest średnicą nominalną wkrętu), dają pełną swobodę w doborze właściwego systemu skręcającego. Stosowanie, o ile jest to technicznie uzasadnione, precyzyjnych systemów montażowych, np. ze zmianą prędkości obrotowej czy z pomiarem kąta obrotu, podwyższają możliwości zastosowania tych wkrętów. Równomierne rozłożenie obciążeń w okrągłym przekroju poprzecznym nowego wkrętu ALtracs Plus przyczynia się do uzyskania w połączeniu zarówno wyższej montażowej siły zacisku, jak i wyższej resztkowej siły zacisku pod obciążeniem termicznym i dynamicznym.
Zarys gwintu wkrętu ALtracs i ALtracs Plus
Optymalizacja zakończenia wkrętu (strefy formującej) pozwoliła na dalsze obniżenie momentu obrotowego wkręcania. Nie w pełni uformowany gwint w stożkowym zakończeniu „Plus” powoduje, że pierwsze zwoje łatwiej wciskają się w materiał, wkręt lepiej centruje się w otworze oraz obniża się siła osiowa, niezbędna do rozpoczęcia wkręcania, co – z ergonomicznego punktu widzenia – przy wkrętakach manualnych odgrywa niebagatelną rolę.
Wkręty ALtracs Plus gwarantują bezpieczeństwo wyrobu również z racji możliwości wielokrotnego skręcania. W razie konieczności serwisowania w już uformowany gwint można wkręcić zarówno wkręt ALtracs Plus, jak i śrubę metryczną o tej samej średnicy znamionowej.
EJOT Polska Sp. z o. o. Sp. k.
ul. Jeżowska 9, 42-793 Ciasna
tel. 034 3510660, fax. 034 3535410
www.ejot.pl, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.