28 maja 2024

 

(artykuł reklamowy)

 druk 3D HP Multi Jet Fusion Biotec 1

Wstęp

„Uczyniliśmy innowację i jakość naszą misją” – mówi Matteo Pretto, który jest odpowiedzialny za zapewnienie jakości, logistykę i druk 3D w firmie Biotec. „Rozwój nowego produktu wymaga zespołu zaangażowanych profesjonalnych projektantów i inżynierów, którzy zarządzają każdym etapem, od koncepcji i projektu, aż po prototypowanie i produkcję części końcowych. W trakcie całego procesu, zapewniamy, że spełniamy najwyższe standardy jakości i bezpieczeństwa wymagane dla narzędzi medycznych”.

Biotec Italia s.r.l. jest wiodącym twórcą i producentem laserów oraz technologii opartych na elektronice, mechanice i pneumatyce dla przemysłu medycznego oraz estetycznego. Siedziba firmy znajduje się w Dueville we Włoszech. Od momentu założenia w 1993 roku firma koncentruje się na poprawie wyglądu i kondycji skóry pacjentów.

Biotec oferuje linię technologii medycznych, które zapewniają bezpieczne i nieinwazyjne zabiegi na ciało oraz twarz. Swoje produkty sprzedaje dystrybutorom, klinikom i salonom kosmetycznym w ponad pięćdziesięciu krajach.

druk 3D HP Multi Jet Fusion Biotec 2

W celu wprowadzenia innowacji zespół firmy Biotec współpracuje z wiodącymi ekspertami w dziedzinie mikromechaniki, optoelektroniki, elektroniki, robotyki oraz z ekspertami medycznymi – aby przewidzieć potrzeby klientów i wprowadzać rozwiązania, które zapewniają wyraźną przewagę nad konkurencją.

Zaangażowanie Biotec w jakość przyniosło firmie prestiżowy certyfikat „100% Made in Italy”.

 • Branża
  Opieka zdrowotna

 • Cel
  Porównać możliwości druku 3D HP Multi Jet Fusion z formowaniem wtryskowym i innymi metodami druku 3D, aby określić, czy poprawi to jakość produkowanych części oraz szybkość z jaką są produkowane. W przypadku powodzenia rozpocząć produkcję prototypów i części do użytku końcowego przy użyciu technologii HP Multi Jet Fusion.

 • Technologia | Rozwiązanie
  Technologia HP Multi Jet Fusion, Rozwiązanie do druku HP Jet Fusion 3D 4200

 • Sektor
  Sprzęt medyczny

 • Podejście
  Wykorzystanie druku 3D w celu usprawnienia rozwoju produktów Biotec, od projektu poprzez prototypowanie po produkcję części końcowych.

 • Materiał
  HP 3D High Reusability PA 12

Wyzwanie

„Wiele naszych części produkujemy metodą formowania wtryskowego, ale często wymagało to od nas zakupu form i dużych partii od zewnętrznych dostawców. Druk 3D oferował alternatywę, ale koszty i czas potrzebny na wyprodukowanie były często zaporowe. Produkcja części przy użyciu innych technologii zajmowała nam ponad tydzień” – mówi Pretto.

Od początku swojego istnienia, Biotec wykorzystywał do produkcji tradycyjne metody, takie jak obróbka CNC i formowanie wtryskowe. Około pięciu lat temu, firma kupiła swoją pierwszą drukarkę 3D z zamiarem wykorzystania jej do produkcji prototypów i części końcowych.

Choć odnieśli pewien sukces, to technologia oparta na FDM (fused deposition modeling) miała kilka ograniczeń. Po pierwsze: jakość nie była tak wysoka, jak w przypadku części formowanych wtryskowo, a wykończenie powierzchni nie było gładkie. Po drugie: czas potrzebny do stworzenia części był nie do przyjęcia. W niektórych przypadkach produkcja jednej części trwała nawet do dwunastu godzin. Wreszcie, koszt produkcji był bardzo wysoki i to na bardzo konkurencyjnym rynku. Biotec potrzebował więc bardziej opłacalnego rozwiązania.

„Rozwiązanie do druku HP Jet Fusion 3D 4200 pozwoliło nam m.in. na znaczne skrócenie czasu produkcji naszych części” – mówi Pretto. „Możemy je teraz wykonać w 24 do 48 godzin. Koszty również zostały zredukowane o ok. 66%, bez żadnego kompromisu w jakości. Druk 3D jest teraz w pełni zintegrowany z naszym cyklem produkcyjnym”.

Po zainstalowaniu nowego rozwiązania HP do druku 3D Biotec rozpoczął produkcję części do wielu swoich urządzeń. Jednym z przykładów jest urządzenie CoaxMED, które łączy w sobie wiele technologii, w tym monopolarną, bipolarną, radiofrekwencji, frakcyjną radiofrekwencję (RF), ultradźwięki o niskiej częstotliwości, masaż próżniowy i cryoliposculpt. Razem technologie te tworzą bezpieczny i nieinwazyjny system do zabiegów na ciało i twarz.

CoaxMED

Poza produkcją części, które wcześniej były drukowane 3D lub formowane wtryskowo, Biotec bada obecnie, w jaki sposób technologia HP Multi Jet Fusion może zastąpić również inne metody produkcji.

To pozwoliłoby im produkować jeszcze więcej części we własnym zakresie, zmniejszając tym samym zależność od zewnętrznych firm.

Dla firmy Biotec technologia Multi Jet Fusion firmy HP stanowi istotną przewagę konkurencyjną. Pomaga ona bowiem firmie produkować części o wyższej jakości, szybciej i taniej niż kiedykolwiek wcześniej. Dzięki temu Biotec jest w stanie przewidywać i spełniać wymagania swoich klientów.


Jeśli szukają Państwo możliwości przetestowania lub nabycia technologii druku 3D HP Multi Jet Fusion, zachęcamy do skontaktowania się z firmą Integart Sp. z o.o.