23 czerwca 2024

 

metl2

Prof. Fadel Adib z Massachusetts Institute of Technology zaprezentował robota zdolnego do wyszukiwania różnych przedmiotów. Wykorzystał prze tym tzw. penetracyjną częstotliwość radiową.

Istniejące dotąd roboty wykorzystują sztuczne zmysły, odpowiadające np. wzrokowi czy dotykowi. Fale radiowe, które mogą przechodzić np. przez ściany, połączone z systemami wizyjnymi tworzą nowe możliwości. Dotychczasowe roboty stosowane w magazynach wykorzystują dwa zasadnicze elementy. Są to czytnik, umieszczony w robocie, i etykieta na poszukiwanym przedmiocie. Nowy robot z MIT, nazwany RF-Grasp, ma kamerę z czytnikiem umieszczoną na „nadgarstku”, przed manipulatorem. Robot zaprogramowany jest tak, aby sam mógł korzystać z obu odczytów i wybierać ten, który jest ważniejszy. Potrafi określić przedmiot bez manipulowania nim.

RF-Grasp może znacznie usprawnić handel w dużych sieciach wysyłkowych, funkcjonowanie różnorodnych magazynów, a nawet pracę w warsztatach lub na liniach produkcyjnych, dostarczając potrzebne przedmioty. Na specjalnym pokazie zademonstrowano jak szybko robot odnajduje potrzebne narzędzie w skrzynce, do której wcześniej wrzucono narzędzia w sposób zupełnie przypadkowy.

news.mit.edu