28 maja 2024

 

Hybrydowe miękkie chwytaki dla robotów 1

Inżynierowie z Advanced Robotics Centre na Narodowym Uniwersytecie Singapurskim opracowali gamę hybrydowych chwytaków o miękkim dotyku, przeznaczonych do zastosowania w robotach pracujących w wielu gałęziach przemysłu, w których dotąd większą część operacji pracownicy wykonywali ręcznie, np. w przemyśle spożywczym.

Jak wyjaśnia prof. Raye Yeow z NUS, kształt, rozmiar i powierzchnia obiektów determinują sposób w jaki można je podnosić. To właśnie dlatego wiele sektorów gospodarki nadal wykorzystuje ręczne segregowanie i pakowanie delikatniejszych wyrobów. Opracowane chwytaki oferują przełomowe możliwości w zakresie zrobotyzowanych operacji pick-and-place, pozwalając robotom bezpiecznie manipulować delikatnymi obiektami o różnych kształtach, wymiarach i sztywności.

Zaproponowano trzy konfiguracje chwytaków z trzema lub czterema miękkimi palcami o napędzie pneumatycznym, z nowego typu układem blokującym, zapewniającym regulowaną sztywność. Chwytaki są wymienne i dobierane pod kątem konkretnej operacji. Wykorzystanie druku 3D pozwala na precyzyjne dostosowanie poszczególnych elementów chwytaków do konkretnych operacji.

Hybrydowe miękkie chwytaki dla robotów 2

Pierwszy typ chwytaka to GourmetGrip, przystosowany do manipulacji niewielkimi, delikatnymi produktami spożywczymi. Może pracować w wielu pozycjach, np. w ograniczonej przestrzeni. Różne profile uchwytu mogą być przypisane różnym produktom. Jak na razie chwytak jest skonfigurowany do obsługi 50 rodzajów produktów, w tym owoców, warzyw i ciasteczek. Wykazuje się przy tym większą efektywnością uchwytu w porównaniu do konwencjonalnych chwytaków.

Drugi z chwytaków to Universal Soft Gripper, będący kombinacją obrotowych, miękkich palców z przyssawką. Umożliwia manipulowanie większymi obiektami o szerokości do 30 cm i masie do 3 kg. Jak na razie jest skonfigurowany do obsługi 30 produktów, takich jak butelkowane napoje, paczki kawy, czy opakowania środków chemicznych.

Chwytaki trzeciego typu stanowią kompozycję rozwiązań z dwóch poprzednich typów chwytaków, konfigurowaną pod kontem konkretnego zastosowania. Tego typu chwytaki wdrożono w zakładach spożywczych do pakowania paczek ryżu do kartonowych opakowań.

news.nus.edu.sg

Czytaj także: