13 czerwca 2024

 

Drony mają uszy

Bezzałogowe statki powietrzne UAV coraz częściej używane są w akcjach ratowniczych po dużych klęskach żywiołowych do poszukiwania ocalałych. Drony są wyposażane w kamery o dużej rozdzielczości i coraz częściej także kamery termowizyjne. Okazuje się jednak, że jest to zbyt mało. Nie słysząc wołania o pomoc dron może przeoczyć niektóre miejsca.

mikrofon dron

Instytut Komunikacji, Przetwarzania Informacji i Ergonomii Fraunhofera (FKIE) opracował lekkie i bardzo czułe czujniki akustyczne. Listening system Using Crow’s nest ArraY, zwany w skrócie
LUCY, zawiera czterdzieści osiem miniaturowych mikrofonów rozmieszczonych w specjalnej konfiguracji geometrycznej, nazywanej „bocianim gniazdem”. Urządzenie jest niewielkie i bardzo wytrzymałe. Może być umieszczone na spodzie drona. LUCY „słyszy” bez ograniczeń ze wszystkich kierunków. Działa podobnie jak ludzkie ucho, tyle że mózg zastępuje tu jednostka przetwarzania sygnału. System wykrywa częstotliwości niedostępne dla ludzkiego słuchu i potrafi odfiltrować dźwięki otoczenia. Można z niego korzystać nie tylko w UAV, lecz również na ziemi. Budowana jest wersja zawierająca 256 mini mikrofonów.

fraunhofer.de