19 maja 2024

 

Integrator pionowego startu

Należąca do koncernu Boeing spółka Insitu, specjalizująca się w rozwoju bezzałogowych aparatów latających, zaprezentowała system Integrator VTOL, który stanowi nietypowe połączenie możliwości dwóch dronów w odmiennych konfiguracjach. W skład systemu wchodzi płatowiec opracowany przez Insitu i wielowirnikowa platforma FLARES (Flying Launch and Recovery System) zbudowana przez firmę Hood Tech.

Tak więc, zgodnie z nazwą, Integrator łączy w sobie zalety obydwu konfiguracji: wydajność płatowca w locie długodystansowym i charakterystykę VTOL wielowirnikowej platformy. Takie połączenie może okazać się szczególnie istotne podczas operowania w trudnym terenie na lądzie i w trudnych warunkach atmosferycznych na morzu – z pokładu okrętów. Zdaniem producenta, Integrator przewyższa na tym polu systemy bezzałogowe innego typu, w tym także drony w konfiguracji tail-sitter.

Integrator VTOL

Oba elementy systemu Integrator są stosunkowo proste konstrukcyjnie, a zasadniczą rolę w jego funkcjonowaniu pełni zaczep do podwieszania płatowca na platformie oraz mechanizm przechwytujący, umożliwiający zaczepienie płatowca na linie rozwiniętej z platformy, a następnie wspólne lądowanie obu komponentów. Dzięki takiemu podziałowi funkcji, wchodzący w skład systemu płatowiec przewyższa osiągami konkurencyjne konstrukcje VTOL. W marcu br. odbył on rekordowy lot testowy, podczas którego przebywał w powietrzu 25,5 h.

insitu.com