13 kwietnia 2024


Podczas projektowania formy wtryskowej wykorzystuje się wiele narzędzi, mających na celu wspomaganie pracy konstruktora. Część z nich służy do uproszczenia procesu tworzenia elementów standardowych, takich jak korpusy, wypychacze, wkładki czy elementy prowadzące. Inne narzędzia wykorzystywane są do przeprowadzania analiz procesów zachodzących podczas wtrysku w formie, czyli w większości przypadków analizy wtrysku.

Bernard Pacula

Jest to konieczne w sytuacji bardziej skomplikowanych narzędzi, gdzie nie da się w prosty i pewny sposób wskazać zarówno punktów wtrysku, jak i wyszukać miejsca, gdzie mogą powstawać różnego rodzaju problemy związane z procesem. Na tym kończy się zazwyczaj praca konstruktora formy, a zaczyna technologa.

projektowanie elektrod
Rys. 1

Oczywiście, podstawą we współczesnym przemyśle jest obróbka CNC, więc obrabiane elementy będą musiały mieć wygenerowane ścieżki na frezarki. Nie wszystkie jednak elementy da się wyfrezować, lub nie jest to zasadne ekonomicznie. W sytuacji, gdy np. otwory są bardzo małe, głębokie, a krawędzie ostre (jak na rysunku 1), lepiej zastosować elektrodrążenie.
Aby móc wykonać taki proces obróbczy, konieczne jest utworzenie elektrod, którymi otwory będą drążone. Można wykonać taką operację ręcznie, jeśli wykonuje się jedną lub kilka elektrod rocznie, w innym wypadku warto pokusić się o rozszerzenia, które ułatwiają wykonywanie takich przyrządów. W przypadku programu Solid Edge jest to moduł Electrode Design. Jak przystało na dedykowane narzędzie ma on kreatora prowadzącego konstruktora oprzyrządowania przez proces projektowania.
Rozpoczęcie pracy odbywa się w środowisku złożenia. Należy uruchomić pusty szablon tego środowiska w odpowiednim systemie (metrycznym lub calowym), a następnie przejść do zakładki Mold Tooling. Znajduje się tutaj grupa Electrode Design (Rys. 2), gdyż jest to jeden ze składników narzędzia Mold Tooling, który może jednak również występować samodzielnie, ponieważ nie każdy projektant potrzebuje kompletnego środowiska konstrukcji form wtryskowych.

cały artykuł dostępny jest w wydaniu 5 (92) maj 2015