Głównym zadaniem stawianym niegdyś robotom przemysłowym było zastępowanie ludzi przy pracy w trudnych i niebezpiecznych warunkach. Dlatego też spawanie - często określane jako proces 3D: dirty, dusty, dangerous (brudny, zapylony, niebezpieczny) - od zawsze należało do najczęściej robotyzowanych technologii wytwarzania. Dawniej, ze względu na wysoki koszt i skomplikowaną obsługę, z robotów przemysłowych korzystał przede wszystkim przemysł samochodowy. Dziś, dzięki rozwojowi techniki, obsługa robotów jest dużo prostsza, a cena zakupu przystępna nawet dla małych przedsiębiorstw.
Marcin Kruczyński
Jednym z głównych czynników przemawiających na korzyść robotyzacji procesu spawania jest zwiększenie wydajności produkcji. Realizowane jest ono przede wszystkim poprzez zwiększenie dostępności stanowiska spawalniczego oraz poprawę jakości wykonywanych połączeń. Powtarzalność ruchów robota zmniejsza ryzyko występowania braków wynikających ze zmęczenia oraz, przy poprawnie dobranych parametrach procesu, eliminuje konieczność wykonywania poprawek (szlifowanie spoin, odprysków). Robotyzacja to także zwiększenie kontroli nad parametrami procesu technologicznego. Na przykład w robotach Kawasaki serii FA oprogramowanie pozwala na śledzenie i zapis wszystkich parametrów spawania w czasie rzeczywistym.
Zastosowanie robotów przemysłowych w aplikacjach spawalniczych to także oszczędności związane z redukcją kosztów materiałów. Zoptymalizowanie parametrów procesu spawania, w zależności od poziomu jego komplikacji, może prowadzić nawet do 10-20% oszczędności materiałów spawalniczych.
Robotyzacja to również prestiż - czynnik trudno przeliczalny na pieniądze. Robot pracujący na hali maszyn kreuje wizerunek firmy nowoczesnej, idącej z postępem technologicznym.
Główne zalety zrobotyzowanego spawania:
- Eliminacja braku powtarzalności produkcji
- Większa elastyczność produkcji
- Redukcja kosztów szkolenia pracowników
- Zwiększenie kontroli procesu spawania
- Zmniejszenie zużycia materiałów spawalniczych
- Niezawodność
- Japońska precyzja spawania
Roboty Kawasaki serii FA dedykowane są do zrobotyzowanych aplikacji spawania łukowego. Dysponują 6 osiami napędowymi, sterowanymi za pomocą elektrycznych serwonapędów, co czyni ich pracę szybką i dynamiczną.
Seria FA obejmuje następujące modele:
- FA006N o zasięgu maksymalnym 1000 mm i udźwigu 6 kg
- FA006E o zasięgu maksymalnym 1550 mm i udźwigu 6 kg
- FA010L o zasięgu maksymalnym 1850 mm i udźwigu 10 kg
- FA020N o zasięgu maksymalnym 1650 mm i udźwigu 20 kg
Zaimplementowane w tych robotach funkcje spawalnicze zostały stworzone w celu ułatwienia procesu programowania oraz maksymalizacji wydajności spawania. Dzięki szerokim możliwościom komunikacyjnym roboty Kawasaki serii FA współpracują ze źródłami spawalniczymi większości producentów. W standardowej konfiguracji mogą komunikować się ze spawarką w sposób analogowy. W przypadku gdy aplikacja tego wymaga oraz spawarka jest przystosowana do komunikacji cyfrowej roboty mogą zostać rozbudowane o karty komunikacyjne pozwalające na komunikację po protokołach cyfrowych.
cały artykuł dostępny jest w wydaniu 1/2 (40/41) styczeń/luty 2011