We współczesnej inżynierii przemysłowej coraz powszechniejsza jest potrzeba gromadzenia trójwymiarowych danych – części, produktów, miejsc. Zarówno w przypadku niewielkich elementów poddawanych obróbce mechanicznej z zachowaniem precyzyjnych średnic, jak i przy ustawianiu dużych urządzeń czy obrabiarek, a nawet przy dokumentowaniu całych budynków wraz z otoczeniem, dane pomiarów wymiarowych mogą pomóc firmom w podejmowaniu trafniejszych decyzji i wytwarzaniu produktów wyższej jakości.
Małgorzata Król
W miarę rozwoju techniki pojawiają się solidne przenośne narzędzia do pomiarów 3D, które zapewniają równie wysoki poziom dokładności i uniwersalności, wymagany przez większość firm. Przyspieszając digitalizację skomplikowanych elementów, technika pomiarowa 3D umożliwia łatwe weryfikowanie jakości produktów i gromadzenie kompletnych danych o wysokiej rozdzielczości. Coraz częściej zastępuje ona fizyczne elementy kontrolne i tradycyjne narzędzia ręczne, takie jak suwmiarki, piony ciężarkowe i taśmy miernicze. Poniżej przedstawiono opisy, zasady działania i zastosowana rozmaitych narzędzi do pomiarów 3D.
Przy tego typu problemach, zastosowanie dokładnego i przenośnego systemu pomiarowego (takiego jak ramię przegubowe), bezpośrednio na linii produkcyjnej, może być dobrym rozwiązaniem. Zaletą systemu jest również spójność wyników pomiarów wykonywanych przez różnych operatorów. Można je także porównywać z danymi CAD.
cały artykuł dostępny jest w wydaniu 4 (67) kwiecień 2013