9 października 2024
Konstrukcje Inzynierski adsk day 2024 850 x 175 px 1


We współczesnej inżynierii przemysłowej coraz powszechniejsza jest potrzeba gromadzenia trójwymiarowych danych – części, produktów, miejsc. Zarówno w przypadku niewielkich elementów poddawanych obróbce mechanicznej z zachowaniem precyzyjnych średnic, jak i przy ustawianiu dużych urządzeń czy obrabiarek, a nawet przy dokumentowaniu całych budynków wraz z otoczeniem, dane pomiarów wymiarowych mogą pomóc firmom w podejmowaniu trafniejszych decyzji i wytwarzaniu produktów wyższej jakości. 


Małgorzata Król

W miarę rozwoju techniki pojawiają się solidne przenośne narzędzia do pomiarów 3D, które zapewniają równie wysoki poziom dokładności i uniwersalności, wymagany przez większość firm. Przyspieszając digitalizację skomplikowanych elementów, technika pomiarowa 3D umożliwia łatwe weryfikowanie jakości produktów i gromadzenie kompletnych danych o wysokiej rozdzielczości. Coraz częściej zastępuje ona fizyczne elementy kontrolne i tradycyjne narzędzia ręczne, takie jak suwmiarki, piony ciężarkowe i taśmy miernicze. Poniżej przedstawiono opisy, zasady działania i zastosowana rozmaitych narzędzi do pomiarów 3D.
Ramiona przegubowe
Kontrola produktów jest głównym elementem kontroli jakości. Stacjonarne współrzędnościowe urządzenia pomiarowe (CMM) mają swoje ograniczenia. Aby zapewnić jakość produktu przy użyciu tej metody, elementy muszą zostać zabrane z linii produkcyjnej do pomieszczenia o regulowanej temperaturze w celu wykonania pomiarów. Także koszt inwestycji w stacjonarne urządzenia CMM jest dość wysoki.
Inne metody kontroli polegają na wykonaniu niezbędnych pomiarów za pomocą tradycyjnych narzędzi ręcznych, takich jak mikrometry i suwmiarki. Jednak różnice między dokładnością dokonywania pomiarów przez poszczególnych użytkowników mogą prowadzić do zniekształcenia wyników i wystąpienia wad w późniejszych etapach procesu. Poza tym, narzędzia ręczne mają ograniczone możliwości, jeśli chodzi o pomiar skomplikowanych części, i nie współpracują bezpośrednio z oprogramowaniem CAD.

Przy tego typu problemach, zastosowanie dokładnego i przenośnego systemu pomiarowego (takiego jak ramię przegubowe), bezpośrednio na linii produkcyjnej, może być dobrym rozwiązaniem. Zaletą systemu jest również spójność wyników pomiarów wykonywanych przez różnych operatorów. Można je także porównywać z danymi CAD.

cały artykuł dostępny jest w wydaniu 4 (67) kwiecień 2013