28 maja 2024

 

(artykuł reklamowy)

Analiza konstrukcji kompozytowych z wykorzystaniem MES w programie Midas NFX pic

Program Midas NFX to kompleksowe rozwiązanie analityczne do prowadzenia symulacji numerycznych w oparciu o metodę elementów skończonych dla optymalnego projektowania w wielu branżach. Midas NFX, bazujący na solverze Nastrana, umożliwia projektantom skuteczne przeprowadzanie różnych typów analiz strukturalnych, wymiany ciepła i płynów, wymaganych w procesie projektowania produktu.

Kamil Augustyniak

Program Midas NFX również umożliwia analizę konstrukcji kompozytowych. By wykonać te analizy nie są wymagane dodatkowe preprocesory, post-processory lub narzędzia, jak to miejsce w przypadku konkurencyjnych rozwiązań. W programie Midas NFX możliwa jest już w licencji Midas NFX Standard analiza materiałów kompozytowych jako: shell, solid and solid layered composite modelling.

Warstwowe elementy powłokowe (materiałów kompozytowych typu shell), dostępne w programie Midas NFX, służą do efektywnej analizy cienkich struktur laminatów zawierających różne materiały, z uwzględnieniem różnych kierunków głównych osi tych materiałów, takich jak materiały kompozytowe.

Podstawowa współrzędna układu, model powierzchni zakrzywionej i stopnie swobody, są identyczne jak w przypadku definicji ogólnych elementów powłokowych typu shell.

Warstwowy element powłokowy, służący do definicji laminatów, to trójkątny lub czworoboczny element, składający się z 3, 4, 6 lub 8 węzłów.

Warstwowy element powłokowy, który opiera się na teorii deformacji przy ścinaniu pierwotnym, charakteryzuje się tym samym sformułowaniem metody elementów skończonych, jak element powłokowy typu shell, ale jego równanie konstytutywne oparte jest o teorię laminatów.

W przeciwieństwie do materiału izotropowego, obliczeń sztywności w kierunku poprzecznym, które są oparte na współczynniku korekcji ścinania, nie można uogólnić dla laminowanego materiału kompozytowego. Dlatego pożądane jest  obliczenie sztywności ścinania w kierunku poprzecznym za pomocą szeregu przyjętych kształtów deformacji i równań równowagi naprężeń.

 

Cały artykuł dostępny jest w wydaniu 5/6 (188/189) Maj/Czerwiec 2023

pobierz pdf