18 kwietnia 2024

 

Odpowietrzniki układów hydraulicznych w pojazdach ewolucja postaci konstrukcyjnej

Układy hydrauliczne pojazdów to głównie hamulce sterowane hydraulicznie, ale i układy sterowania sprzęgłem. Płyn hydrauliczny, zwany również hamulcowym, wymaga okresowej wymiany i związanego z nią odpowietrzania układu.

Jerzy Mydlarz

Każda porażka jest szansą, żeby spróbować jeszcze raz, tylko mądrzej.

Henry Ford

Powodów do wymiany płynu hamulcowego jest kilka. Najczęściej wymienianym jest jego higroskopijność i spowodowane tym obniżenie temperatury wrzenia. Dla zwykłych kierowców, nie planujących przeprawy przez przełęcze alpejskie, nie ma to większego znaczenia. Jeśli jednak ktoś uprawia taką turystykę lub startuje w zawodach albo intensywnie jeździ na torze, wówczas obniżenie temperatury wrzenia płynu hamulcowego ma znaczenie. Wrzący płyn wytwarza bowiem pęcherzyki gazu, które są ściśliwe i hamulce przestają działać. Wpływ zawartości wody w płynie na temperaturę wrzenia pokazano na rysunku 1. Drugim powodem do wymiany zawodnionego płynu hamulcowego jest wzrost jego agresywności chemicznej i związana z tym korozja, w szczególności cylindrów w zaciskach wykonanych ze stopów aluminium. Na koniec trzeba też wspomnieć o produktach ścierania się tłoczków, cylindrów i uszczelnień.Rys. 1  Wpływ zawartości wody w płynie na temperaturę wrzenia (źródło: pl.trotec.com)

Czasami odpowietrzenie układu jest koniecznością wynikającą z przeprowadzonej naprawy i wymiany jakiegoś elementu układu. Odpowietrzanie układu jest jedną z tych czynności serwisowych, którą prawie każdy kierowca może wykonać samodzielnie. Istotą wymiany jest wprowadzenie nowego płynu w miejsce zużytego w taki sposób, aby powietrze nie dostało się od układu, lub aby powietrze, które się tam znalazło, zostało z niego usunięte. Służą do tego zawory zwane odpowietrznikami. Pęcherzyki powietrza, podobnie jak pęcherzyki gazowe wrzącego płynu, są ściśliwe i powodują zmniejszenie lub całkowity zanik skuteczności hamulców.

 

Cały artykuł dostępny jest w wydaniu płatnym 5/6 (188/189) Maj/Czerwiec 2023

Jak zakupić