18 kwietnia 2024

 

(artykuł reklamowy)

samoblokujący pierścień ustalający

Samoblokujące pierścienie ustalające dimple and slot – co to takiego?

Najpierw wyjaśnijmy czym są pierścienie samoblokujące Revolox. Zostały one opracowane w 1958 roku w dziale Spirolox firmy Smalley. Występują w dwóch odmianach konstrukcyjnych:

Samoblokujące pierścienie Revolox ustalające charakteryzują się zwiększoną wytrzymałością na działanie siły odśrodkowej i są przeznaczone do zastosowania w komponentach wysokoobrotowych.

Przyjrzyjmy się bliżej pierścieniom typu dimple and slot.

dimple ring labeled

Jak działa mechanizm samoblokujący?

Mechanizm samoblokujący pierścieni ustalających składa się z wybrzuszenia w jednym zwoju pierścienia, zachodzącego na występ w drugim zwoju. Zapobiega on rozszerzaniu się pierścienia pod wpływem działania siły odśrodkowej przy wysokich obrotach.

samoblokujący pierścień ustalający

Wybrzuszenie jest wytłaczane na zwoju pierścienia od strony zewnętrznej do wewnątrz w miejscu odpowiadającym położeniu występu w drugim zwoju w położeniu docelowym pierścienia. Stąd też, przy instalacji pierścienia w rowku lub na wale, elementy blokujące zachodzą na siebie powodując samoczynną blokadę pierścienia.

Jakie zalety wynikają ze stosowania samoblokujących pierścieni Revolox w zastosowaniach wysokoobrotowych?

Zalety wynikające z użycia pierścieni Revolox w obu konfiguracjach są podobne.

 1. Wyraźnie większa wytrzymałość na działanie siły odśrodkowej w porównaniu z pierścieniami osadczymi i pierścieniami ustalającymi pozbawionymi mechanizmu blokującego.

  Pierścienie Revolox przetestowano i zoptymalizowano pod kątem zastosowań wysokoobrotowych. Zapraszamy do kontaktu z inżynierami firmy Smalley w celu doboru pierścienia do konkretnej wartości prędkości obrotowej.

 2. Łatwość instalacji

  Wytrzymała budowa pierścienia i mechanizmu blokującego zapobiega uszkodzeniom podczas montażu.

 3. Niska masa

  Pierścienie Revolox, ważące o blisko połowę mniej od konwencjonalnych pierścieni osadczych, przyczyniają się do redukcji masy złożenia i tym samym zwiększają efektywność całego produktu.

 4. Automatyzacja

  Możliwość zautomatyzowanego montażu sprawia, że pierścienie Revolox to doskonałe rozwiązanie w produkcji seryjnej.

 5. Wyważenie

  Pierścienie Revolox są znacznie lepiej wyważone od pierścieni osadczych, co pomaga w zmniejszeniu wibracji.

Najważniejsze aspekty samoblokujących pierścieni ustalających:

 • Mechanizm blokujący, składający się z wybrzuszenia zachodzącego na występ pierścienia, zapewnia zwiększoną wytrzymałość na działanie siły odśrodkowej, zapobiegając rozszerzaniu się pierścienia przy wysokich obrotach.

 • Pierścienie ustalające z mechanizmami blokującymi typu dimple and slot oraz typu tab and slot mają podobne właściwości. Mechanizm dimple and slot jest jednak lepiej przystosowany do zastosowania w zautomatyzowanym procesie montażu

 • Zapraszamy do kontaktu z inżynierami firmy Smalley w celu doboru właściwego rozwiązania dla Państwa produktów.

Do pobrania: Poradnik doboru pierścieni ustalających do zastosowań wysokoobrotowych

Poradnik doboru pierścieni ustalających do zastosowań wysokoobrotowych

Nasz nowy e-book pomoże Państwu rozwiązać problemy związane z wysokimi obrotami. Poradnik omawia różne typy pierścieni pod kątem zastosowań wysokoobrotowych i wyjaśnia wady i zalety poszczególnych rozwiązań. Poradnik można pobrać tutaj.

Co dalej?

Poniżej przedstawiamy klika dodatkowych propozycji, które mogą okazać się pomocne: