25 czerwca 2024

 

Sprężyny faliste Nested Sprirawave firmy Smalley znajdują zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu. Są stosowane jako alternatywa dla spiętrzonych jedna na drugiej jednozwojowych sprężyn falistych lub w sytuacji, gdy jednozojowa sprężyna nie wytrzymuje obciążeń w danej aplikacji. Poniżej przedstawiamy klika przykładów ilustrujących zastosowanie sprężyn o zagnieżdżonych zwojach.

Obciążenie wstępne łożyska

obciążenie wstępne łożyska

Sprężyny faliste Nested Spirawave są dwa do trzech razy mocniejsze od jednozwojowych sprężyn falistych. W aplikacjach o dużym obciążeniu trzyzwojowa sprężyna jest w stanie zapewnić odpowiednią siłę nacisku potrzebną do wstępnego obciążenia wysokowydajnych łożysk o podwyższonej wytrzymałości. Jest to niezbędne ze względu na potrzebę redukcji luzów łożyska, a także w celu ograniczenia hałasu I wibracji w złożeniu.

Zawory

zawory

W zastosowaniach o bardzo ograniczonej przestrzeni, takich jak zawory ciśnieniowe, zagnieżdżone sprężyny faliste są w stanie zapewnić odpowidni nacisk przy zachowaniu niskiego profilu sprężyny. Pod wpływem ciśnienia napierającego na powierzchnię uszczelnienia, sprężyna ulegnie ugięciu by utrzymać szczelność. W miarę zużycia uszczelki, sprężyna dociska ją do powierzchni, utrzymując szczelność.

Złącza

złącza

W tego typu złączu wtykowym złączka męska obraca się podążając torem wytyczonem przez rowek w złączce żeńskiej, a sprężyna Nested Spirawave zapewnia obciążenie wstępne pomiędzy połówkami złącza. Zagnieżdżona sprężyna sprawdza się zapewniając odpowiednią siłę nacisku w ciasnej przestrzeni osiowej I kątowej.

Kable

kable

Zagnieżdżona sprężyna o dwóch zwojach zastępuje spiętrzone sprężyny jednozowjowe, zapewniając docisk utrzymujący połączenie końcówek. Niewielki skok pozwala na ograniczony zakres przemieszczeń przy rozłączaniu końcówek.

Uszczelnienia mechaniczne

Uszczelnienia mechaniczne

Zagnieżdżona sprężyna falista zapewnia większą siłę nacisku niż sprężyna jednozwojowa, jednocześnie utrzymując żądany współczynnik sprężystości wymagany dla optymalnej pracy uszczelnienia. Zachowanie dokładnej siły nacisku na powierzchnię uszczelniającą ma zasadnicze znaczenie dla utrzymania szczelności, jednocześnie zapobiegając zbyt szybkiemu zużyciu uszczelek.


W firmie Smalley sprężyny faliste Nested Spirawave były produkowane na zamówienie już od 30 lat. Od niedawna są dostępne od ręki w standardowej ofercie. Produkowane ze stali węglowej I nierdzewnej 17-7 PH, w średnicach od 16 do 100 mm, są dostępne w tysiącach z wysyłką w następny dzień roboczy. Zapraszamy do konsultacji z inżynierami firmy Smalley na temat korzyści z zastosowania standardowych lub wykonywanych na zamówienie zagnieżdżonych sprężyn falistych w Państwa konstrukcjach.

Więcej informacji:

Niezależnie od tego, czy sprężyna będzie standardowa lub niestandardowa, firma Smalley dostarczy Państwu właściwy produkt, z odpowiedniego materiału, bez dodatkowych opłat technologicznych.