24 maja 2024

 

dron Qimingxing 50 z napędem solarnym
Przygotowania do pierwszego lotu drona Qimingxing 50, Yulin w prowincji Shaanxi, fot. Liu Feng/chinadaily

3 września odbył się pierwszy lot chińskiego drona Qimingxing 50 o napędzie solarnym. Jego nazwa oznacza jutrzenkę, a liczba 50 odnosi się do rozpiętości skrzydeł wynoszącej 50 metrów. To pierwszy w pełni napędzany energią słoneczną duży bezzałogowiec chińskiej konstrukcji.

Zbudowany przez AVIC (Aviation Industry Corp of China), dron Qimingxing 50 napędzany jest przez sześć silników elektrycznych zasilanych energią słoneczną z paneli fotowoltaicznych rozmieszczonych na całej długości skrzydeł. Samolot przeznaczony jest do wykonywania lotów stratosferycznych na wysokości powyżej 20 kilometrów, a więc wyżej niż sięgają chmury i wyżej niż latają jakiekolwiek komercyjne samoloty.

Qimingxing 50 ma mieć możliwość pozostawania w powietrzu także nocą, co umożliwi wykonywanie długotrwałych misji o charakterze rozpoznawczym i badawczym w zakresie między innymi wykrywania pożarów, mapowania terenu, badań atmosfery i środowiska naturalnego. Bezzałogowe drony tego typu nazywane są quasi-satelitami, gdyż latając na granicy przestrzeni kosmicznej mogą pełnić podobną funkcję co satelity. Do tej kategorii należał także Zephyr, który rozbił się 19 sierpnia po 64 dniach lotu (Rekordowy lot bezzałogowy).

chinadaily.com.cn