Przed niespełna dwoma miesiącami, 26 stycznia, odbyła się światowa premiera wyjątkowej drukarki 3D firmy Stratasys Inc. Drukarki „na biurko”, jak było anonsowane w poprzedniej edycji Projektowania i Konstrukcji Inżynierskich.
Łukasz Majewski
Irzeczywiście, uPrint 3D wymiarami przypomina biurowe urządzenia wielofunkcyjne i to niekoniecznie z serii tych stacjonujących na podłodze „kombajnów” ale właśnie raczej z tych „nabiurkowych”. Dzięki swojej zwartej kompaktowej konstrukcji maszyna ma szansę stać się prawdziwie podręcznym sprzętem nie tylko w dużych firmach ale również w małych biurach konstrukcyjnych, pracowniach architektonicznych czy artystycznych.
Warstwa po warstwie
uPrint, podobnie jak drukarki z rodziny Dimension oraz systemy szybkiego wytwarzania Fortus, pracuje w technologii FDM (Fused Deposition Modeling). Jest to przyrostowa technika modelowania obiektów przestrzennych polegająca na warstwowym osadzaniu termoplastycznego tworzywa sztucznego. Materiał dostarczany jest do drukarki w postaci włókna (grubej plastikowej żyłki nawiniętej na szpulę i zamkniętej w szczelnej obudowie). Drukarka w procesie cyklicznym – warstwa po warstwie – nakłada roztopione tworzywo sztuczne na plastikową podstawę modelową. Ponieważ każda warstwa ma pewną grubość, nakładanie jednej na drugą powoduje powstanie stosu warstw o zadanym uprzednio kształcie. W efekcie utworzona zostaje bryła przestrzenna tworząca indywidualny, trójwymiarowy model.
Modele, wykonywane na drukarce uPrint, budowane są przy użyciu tworzywa sztucznego ABSplus, w kolorze naturalnym (kość słoniowa). Tworzywo to jest około 40% mocniejsze od standardowego ABS-u i, co ważne, jest zupełnie bezpiecznym, nie toksycznym materiałem, dzięki czemu idealnie nadaje się do biurowych zastosowań. Ponadto ABSplus charakteryzuje się dużą łatwością obróbki mechanicznej. Modele można powierzchniowo wykańczać poprzez szlifowanie, malowanie, nawiercanie a nawet galwanizację. Materiał ten odporny jest na warunki atmosferyczne (temperatura, wilgotność, promienie UV) oraz wyklucza występowanie efektu rozwarstwiania (delaminacji). Również sklejanie modeli, które ze względu na swoje gabaryty podzielone zostały na części, nie stanowi najmniejszego problemu. Uzyskane łączenia są trwałe - niezależnie od warunków otoczenia, oraz bardzo wytrzymałe. Pomimo że ABSplus jest termoplastycznym tworzywem sztucznym, prototypy wykonane z tegoż materiału spełniają swoją funkcjonalność nawet do temperatury 90oC.
cały artykuł dostępny jest w wydaniu 3 (18) marzec 2009