13 kwietnia 2024

 

najbielsza farba
Porównanie grubości farb wynalezionych na Uniwersytecie Purdue: po lewej warstwa 400-mikronowa, po prawej najnowsza, 150-mikronowa

Profesor inżynierii Xiulin Ruan z uniwersytetu Purdue był zaskoczony tym, że wynaleziona przez jego zespół biała farba znalazła się w najnowszym wydaniu Księgi Rekordów Guinnessa, jako uznana przez autorów za najbielszą.

Wywołało to tak ogromne poruszenie w wielu branżach, że – jak twierdzi – kontaktowali się już z nim przedstawiciele przemysłu kosmicznego, lotniczego, motoryzacyjnego, konfekcyjnego, obuwniczego itp.

W farbie wykorzystano nanocząsteczki siarczanu baru, odbijające 98,1% promieni światła. Warstwa o grubości co najmniej 400 mikronów potrafi obniżyć temperaturę pomalowanej powierzchni o ponad 4,5 °C w stosunku do temperatury otoczenia. Tym samym oprócz wyglądu może schładzać pomalowane nią przedmioty.

Profesor uznał jednak, że warstwa jest zbyt gruba. Nadaje się np. do pomalowania dachu, lecz nie nadaje się do malowania samolotów lub innych precyzyjnych urządzeń. Niedawno zaprezentował nowy rodzaj farby, w której jako pigmentu użył heksagonalnego azotku boru o współczynniku odbicia światła 97,9%. Związek ten, w przeciwieństwie do siarczanu baru, zawiera nanopłytki. Wymagana warstwa ma zaledwie 150 mikronów. Farba doskonale nadaje się do użycia m.in. w przemyśle lotniczym i motoryzacyjnym.

purdue.edu