24 czerwca 2024

 

robot odczytuje alfabet braillea

Jednym z największych wyzwań dla robotyków jest skonstruowanie czujników tak czułych, jak opuszki ludzkich palców. Dotąd typowym chwytakom robotów nie można bez ryzyka powierzyć np. przeniesienia jajka. Nie udaje się sztucznie zastąpić miękkości ludzkich palców. Umiejętności manualne łatwe dla ludzi na razie są dla robotów niewykonalne.

Tymczasem inżynierowie z uniwersytetu Cambridge opracowali urządzenie, montowane na ramieniu cobota, które potrafi czytać alfabet Braille’a dwa razy szybciej niż człowiek. Istnieją czujniki, które potrafią odczytywać ten alfabet, ale jest to długi proces, litera po literze. Wykorzystano jeden z takich czujników i przy użyciu sztucznej inteligencji oraz algorytmów uczenia maszynowego opracowano metodologię szybkiego poruszania się po liniach.

W efekcie maszyna czyta 315 słów na minutę z dokładnością 90%. Podczas budowy wykorzystano wiele operacji, szczególnie aby usunąć rozmycie obrazu spowodowane ruchem. Opracowano algorytm fałszywego rozmycia, a następnie szukano kompromisu między szybkością a dokładnością. Być może utworzy to drogę do budowy precyzyjnych czujników o różnych zastosowaniach.

cam.ac.uk