21 czerwca 2024

 

(artykuł reklamowy)

Lekkie pierścienie przeznaczone do pracy z mniejszymi obciążeniami mogą być ekonomicznym rozwiązaniem alternatywnym dla pierścieni osadczych.

Jeśli przy projektowaniu złożeń mieli Państwo do czynienia z potrzebą utrzymania w miejscu przylegających do siebie komponentów, prawdopodobnie mieli Państwo okazję rozważać zastosowanie pierścieni ustalających. Dzięki swoim kompaktowym rozmiarom i nieskomplikowanemu procesowi produkcji (w porównaniu do innych mocowań) są one popularnymi elementami mocującymi.

Dobór właściwego pierścienia do Państwa zastosowań jest bardzo istotny – pozwala Państwu osiągnąć redukcję rozmiarów złożenia, czasu montażu i kosztów. W niniejszym artykule przyjrzymy się zjawisku przewymiarowanych elementów konstrukcyjnych i podzielimy się z Państwem wskazówkami w zakresie optymalizacji konstrukcji w celu oszczędności czasu i wydatków.

Nośność pierścienia i jej znaczenie

Zacznijmy od definicji nośności, czyli możliwości wytrzymania napierającej siły. Jest to maksymalna wartość siły, której może być poddany pierścień w sposób bezpieczny, bez uszkodzenia. Znajomość nośności stosowanych pierścieni jest istotna, a w pewnych przypadkach ma znaczenie krytyczne, gdyż wpływa na funkcjonowanie całego wyrobu, jego niezawodność i bezpieczeństwo. Jeśli Państwa zastosowanie wymaga elementów o dużej nośności, a użyty zostanie słabszy pierścień, może on wypaść z rowka. Należy także pamiętać, że w przypadku kiedy Państwa zastosowanie nie wymaga elementów o szczególnie dużej nośności, przy próbie użycia pierścienia o dużej nośności może okazać się on zbyt duży i nie zmieścić się w złożeniu. Taki przewymiarowany pierścień będzie także trudniejszy w aplikacji i, co najbardziej prawdopodobne, będzie kosztował więcej niż potrzeba w takiej sytuacji.

Zastosowanie determinuje nośność

W zależności od zastosowania nośność pierścieni będzie się różnić. Jeśli planują Państwo wykorzystać pierścienie ustalające w konstrukcji skrzyni biegów samochodu ciężarowego czy maszyny wiertniczej, wymagana nośność będzie znacznie większa, niż w przypadku mniejszych i lżejszych wyrobów, takich jak dysze nawiewne czy mierniki ciśnienia.

pierścień ustalający 1
Lekki pierścień jednozwojowy to ekonomiczne rozwiązanie w konstrukcji dyszy nawiewnej stosowanej w kabinach samolotów. Taki komponent nie wymaga dużej nośności. Lekki pierścień dokładnie zaciska się w rowku biegnącym wokół obudowy dyszy, wykonanej z tworzywa sztucznego. Końcówki pierścienia zaprojektowane są tak, by ściśle przylegać do siebie, zapewniając niemal pełny obwód 360 stopni.

pierścień ustalający 2
Lekki pierścień jednozwojowy zainstalowany w płytkim rowku zapewnia lekką siłę docisku szklanej szybki w mierniku ciśnienia. To ekonomiczne rozwiązanie zapewnia optymalny docisk w każdym punkcie obwodu bez ryzyka pęknięcia szkła.

Czy większy pierścień zawsze jest lepszy?

Mówi się, że im więcej tym lepiej, ale czy to sprawdza się w przypadku pierścieni? Zasadniczo im większy jest przekrój pierścienia i jego masa, tym większa będzie jego nośność. To dlatego czasami zdarza się, że nasi klienci przewymiarują swoje konstrukcje poprzez wybór pierścienia o nośności znacznie wykraczającej poza wymagania techniczne danego wyrobu.

Jakie są negatywne aspekty stosowania przewymiarowanych pierścieni?

Jeśli w Państwa zastosowaniu nie występują duże obciążenia lub siły naporu, masywne pierścienie nie są potrzebne i okazują się droższe, trudniejsze w instalacji i demontażu, powodując straty pieniędzy i czasu. Czemu przepłacać za dużą nośność masywnego pierścienia, skoro nie jest to konieczne, a projektowany wyrób będzie funkcjonował w warunkach lekkiego obciążenia?

Jakich pierścieni używać do lekkich zastosowań?

W firmie Smalley opracowaliśmy dwie serie lekkich pierścieni ustalających wg klasyfikacji wymiarowej w jednostkach imperialnych (VH i VS), jak też metrycznych (VHM oraz VSM), zaprojektowanych z myślą o zastosowaniach niewymagających dużej nośności. W takich przypadkach to raczej właściwe dopasowanie elementów, ich orientacja i przyleganie do siebie mają zasadnicze znaczenie, a nie nośność.

Lekkie pierścienie ustalające są:

  • idealne w przypadku lekkich obciążeń i małych luzów

  • ekonomiczne – nawet dwukrotnie tańsze od pierścieni osadczych

  • łatwe w montażu – w porównaniu z masywnymi pierścieniami osadczymi

  • łatwe w dopasowaniu parametrów – mogą Państwo zaprojektować dla siebie i zamówić dedykowane pierścienie bez naliczania kosztów narzędziowych

Oferujemy dostępne od ręki pierścienie w wymiarach standardowych od 6 do 300 mm, wykonane ze stali węglowej i nierdzewnej.

Podsumowanie

Znajomość nośności pierścieni i wymagań konstrukcyjnych danego zastosowania pomoże Państwu dobrać właściwy pierścień. W zastosowaniu, które nie jest narażone na duże obciążenia lub siły naporu, masywne pierścienie okazują się droższe, trudniejsze w instalacji i demontażu, powodując straty pieniędzy i czasu. Serie lekkich pierścieni ustalających Smalley VH-VS (wg klasyfikacji wymiarowej w jednostkach imperialnych) i VHM-VSM (wg klasyfikacji wymiarowej w jednostkach metrycznych) to idealne rozwiązanie do lekkich zastosowań – ekonomiczne, lekkie, łatwe w dostosowaniu do potrzeb i w montażu.

Jeśli rozpatrują Państwo wybór pierścieni do lekkich zastosowań, mogą Państwo zamówić darmowe próbki pierścieni Smalley.

Jeśli nie są Państwo pewni odnośnie wyboru właściwego pierścienia, zapraszamy do konsultacji z inżynierem firmy Smalley.

 

Artykuł pochodzi z wydania 3/4 (174/175) Marzec/Kwiecień 2022

pobierz pdf